e-zahradnik.cz

Tip na výlet: Přírodní rezervací Kamenný vrch na koniklec velkokvětý

Přijměte pozvánku do přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně, kde právě v těchto dnech nádherně kvetou tisíce fialových kvítků přísně chráněného koniklece velkokvětého.
 

Koniklec velkokvětý

Pro obyvatele brněnských čtvrtí Kohoutovice a Nový Lískovec, mezi kterými se Kamenný vrch nachází, je zdejší přírodní rezervace, rozkládající se přibližně na 15 hektarech, častým cílem odpoledních vycházek. Oblast byla vyhlášena chráněnou přírodní rezervací již v roce 1978. V roce 1994 tady vznikla naučná stezka, která je v současné době osázena novými informačními panely.
 
Vycházky jsou zde nejkrásnější na jaře, neboť vykvétá mnoho rostlin, mezi kterými jistě dominují fialově kvetoucí koberce koniklece velkokvětého (Pulsatilla vulgaris). Koniklec velkokvětý patří k přísně chráněným druhům rostlin. Rozšířen je v jihovýchodní a střední Evropě. U nás jej najdeme jen na Moravě. A právě „moravská step“ v Brně je jedním z míst jejího největšího výskytu. Dle internetové encyklopedie Wikipedie.cz se v této lokalitě vyskytuje 55 tisíc trsů těchto rostlin, což z ní dělá největší populaci koniklece velkokvětého na světě!
 

Koniklec velkokvětý

Případné nenechavce upozorňujeme, že díky dlouhým a zranitelným kořenům je pokus o přesazení v naprosté většině neúspěšný. Dodržujte prosím tamní pravidla, ať toto jedinečné místo zůstane zachované i dalším generacím.
 
Pokud jsme vás tedy zlákali na krásnou podívanou, která v dnešní městské šedi jistě pohladí po duši, přejeme vám příjemně strávený den.

Petr Hroš

Diskuze k článku:

Dobry den, rada bych Vasi fotografii pouzila, muzete mi prosim napsat e-mail, napsala bych Vam vice - dekuji, Ondruskova


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.