e-zahradnik.cz

Balzamíny neboli netykavky

Tato všestranně dekorativní rostlina je vlastně přistěhovalcem z jižních krajů, který si u nás našel velké množství příznivců. Jsou to převážně stínomilné rostliny, můžeme je proto umístit například vedle kapradí, které také miluje stín. Některé balzamíny připomínají plátky planých růží svými nápadně velkými okrasnými květy.

Balzamína se latinsky nazývá Impatiens čili netýkavka. Je to všestranně dekorativní květina. Vynikne v květináči na okně, balkoně i terase stejně jako v truhlících, závěsných nádobách i ozdobných mísách. Poroste i v záhonech, což platí nejen pro netýkavku Wallerovou, ale i pro netýkavku Hawkerovou. Nemá ráda příliš slunce, potřebuje stín. Na plném slunci totiž ztrácí květy. Jako pokojovka se hodí na severní okno.

Balzamína (Impatiens)

Na zahradě se spokojí s vlhčími místy a díky bujnému růstu je dokáže proměnit v kvetoucí koberec. Rostliny dosahují vzrůstu mezi 15 až 30 cm. Kvetou po celé léto. Nesmějí ale vyschnout. V parném létě je potřeba zalévat je i dvakrát denně.

Hybridy těchto rostlin jsou velmi různorodé. Listy mohou být nazelenalé, červené, s bronzovým nádechem nebo kombinované. Stejně tak se může lišit i barva výrazných květů. Balzamíny kvetou bíle, růžově, lososově, oranžově, fialově.

Velmi snadno se množí semeny. Klíčení semen probíhá při teplotě 21 – 24°C a trvá asi 3 až 4 týdny. Semínka potřebují ke klíčení světlo. Proto je vysévejte na povrch zeminy.

V zimě potřebují balzamíny minimální teplotu 15°C. V létě by teplota neměla přesáhnout 22°C.

Balzamína je někdy nazývána jako voděnka, a to proto, že potřebuje hodně vody. Zvláště v létě, to někdy potřebuje zalít i dvakrát denně. Mezi zálivkami však nechejte povrch zeminy vyschnout. Spotřeba vody je u ní závislá na teplotě vzduchu.

Zavděčíte se jí přihnojováním po celé vegetační období – každých čtrnáct dnů běžným tekutým hnojivem.

Bohužel balzamíny bývají často napadány mšicemi, ty se objevují na koncích mladých výhonků. Použijte proti nim vhodný insekticid. Pokud se vyvarujete přihnojování, nepovede to k příliš bujnému růstu rostliny. Mšice tudíž nebudou mít k dispozici tolik šťavnatých nových výhonků.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Mně se stalo to stejné, balzamína má plno poupat, ale ty nerozkvetou, uvadnou i když mají dostatečnou zálivku. Máte nějakou radu? Díky.

DOBRÝ DEN,PROSÍM MÁM DOTAZ NA BALZAMÍNKU.VLÁHY MAJÍ DOST,NAPADENY NEJSOU ŽÁDNÝM ŠKŮDCEM,JSOU OSYPANÉ POUPATY,ALE TY BOHUŽEL USCHNOU A OPADAJÍ.ČÍM SE TO STANE?JE TO LETOS POPRVÉ..:-(


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.