e-zahradnik.cz

Šalvěj (Salvia officinalis)

Poslední dobou zaznamenáváme stoupající zájem o bylinky a byliny. Zkrátka více se kloníme k přírodě a využíváme stále novější a důmyslnější metody, jak z bylin získat co nejvíce.

Šalvěj, lidově nazývána jako babské ucho, léčí pomalu hojící se rány a velmi často je používána ke kloktání při zápalu ústní dutiny nebo krku. Lidový název šalvěje – babské ucho není zrovna lichotivý, zvláště když víme, jak je šalvěj užitečná v léčitelství i kuchyni. Má totiž vzácné léčivé schopnosti, proto ji mnozí z nás pěstují na svých zahradách.

Šalvěj (Salvia officinalis)

Vyniká silně dezinfekčními a stahujícími účinky. Používá se zevně i vnitřně, usušená i čerstvá. Vysokého účinku s její pomocí dosáhnete v boji proti krvácení dásní a začínající parodontóze pravidelným kloktáním nálevu z šalvěje. Záněty mandlí, hrtanu a celé ústní dutiny nám zase pomáhá zahnat kloktání zředěné tinktury ze šalvěje. Koupel z babského ucha pomáhá v boji proti plísním a kožním infekcím a jako sedací koupele jí využívají zvláště ženy jako podpůrnou léčbu při gynekologických problémech a zánětech. Pravidelnou koupelí nohou v šalvěji je množné se zbavit nadměrného nepříjemného pocení nohou.

Tento robustní polokeř vyžaduje suché stanoviště na slunci a vápenatou půdu. Množí se dělením starších rostlin nebo květnovým výsevem na stanoviště. Na zimu šalvěj přikryjte slámou, zjara ji zastřihněte. Šalvěj lékařská potlačuje růst okurek, libuje si v přítomnosti rozmarýnu a nemá ráda routu. Její vůně maskuje brukvovité rostliny před mnoha škůdci.

Je vhodnou přísadou při mytí vlasů, dezinfikuje pokožku a dodává vlasům lesk a pružnost.

V kuchyni máte se šalvějí téměř neomezené možnosti. Doporučuje se k tučným masům, do nádivek, k telecímu, do rizota, do rajčatové omáčky a do sýrových pokrmů.

Rovněž v léčitelství šalvěj nabízí mnoho možností využití. Působí příznivě na látkovou výměnu, snižuje nervovou podrážděnost. Navíc snižuje sekreci, takže ji lze pít na snížení nočního pocení a návalů horkosti při přechodu.

Užití: Na šálek čaje použijeme 1 lžičku suchých nebo 2 lžičky čerstvých listů a květů. Z čerstvých listů můžeme vyrobit bylinný ocet nebo olej.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dobrý den neví někdo jestli by se nedal výluh ze šalvěje využít jako ochrana rostlin?


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.