e-zahradnik.cz

Majoránka (Majorana hortensis)

Bylinky u nás mají dlouhou tradici, a tak skoro každý z nás má s nimi nějakou zkušenost. Buď je sám pěstuje na zahrádce či doma v truhlíku, nebo zná nějaký rodinný recept, při kterém se bylinky využívají na různé neduhy. Správné kuchařce by doma na okně neměl chybět alespoň malý truhlík s bylinkami a s majoránkou zvlášť.

Majoránka (Majorana hortensis)

Mnohé z bylinek nacházíme ve volné přírodě a ani jejich pěstování na zahradě není nijak náročné. Vždy volíme místo v závětří a poblíž domu, abychom při vaření nemuseli za bylinkami odbíhat do zahrady příliš daleko.

K těm neodmyslitelným pro naše pokrmy patří určitě majoránka. V teplých krajích se pěstuje jako víceletá rostlina. U nás se však musí každoročně vysívat jako letnička. Už v březnu ji můžete vysévat na okenní parapet, později vyjednotit a do půdy vysadit v květnu. Lze také koupit hotové sazenice. Stanoviště by mělo být slunné a teplé. Půdu snese vápenatou a kyprou. Při delším suchu zalévejte.

Drobné lístky sklízejte průběžně. Použít se dají jak čerstvé, tak sušené. K sušení ji však sklízejte ještě před rozkvětem. Hodí se k ochucení masa a polévek. Stejně tak si bez ní nedovedeme představit bramboráky jako bramborovou polévku. Čerstvá i sušená je vhodná také do těstovin, mletých mas a fazolí a rajčatových omáček. Silně podporuje trávení a čaj z ní je dobrý při nachlazení či průjmu.

K sušení majoránky i jiných bylinek využijeme teplé a stinné místo s dostatečným přístupem vzduchu. Bylinky můžeme i zamrazit. Rozdělíme je do malých porcí a v mikrotenových sáčcích nebo v dózách je umístíme do mrazničky. Taktéž se dají dobře kombinovat v rostlinném oleji nebo v octě.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.