e-zahradnik.cz

Mečíky čili gladioly

Ve středomořské oblasti a také v rozlehlých částech Afriky a malé Asie rostou podél cest, zvláště ve vlhčím prostředí. Tvar jejich květů je přizpůsoben přívalovým dešťům: horní korunní plátek totiž chrání rozmnožovací orgány - pestík a bliznu - jako kapuce u pláštěnky.

Tato květina byla velmi oblíbená již ve starém Římě. Těmito dekorativními rostlinami si lidé zdobí své příbytky již odnepaměti. Na nástěnných malbách v troskách Pompejí můžeme spatřit velké kytice místních odrůd, které se používaly pro výzdobu hodovních síní.

Název Gladiolus je odvozen od slova gladius, což znamená meč. Proto se gladiolám říká také mečíky. Název se vztahuje k podlouhlým, zašpičatělým listům a korunním plátkům. Kromě toho vítězní gladiátoři dostávali nádherné kytice gladiol. V některých zemích se před obtížným úkolem s nejistým výsledkem používá rčení „smrt nebo gladioly“ což připomíná Řím.

Mečík (Gladiolus)

Gladiolám sluší červená. Růžové i fialové odrůdy jsou také běžné, stejně jako bílé, lososové a oranžové. Většinou se požívá přirozená směs několika barev a odstínů. Uchvacující jsou také světle zelenkavé květy.

Gladioly mají i symbolický význam: v řeči květin vždy vyjadřují upřímnost.

Současný zahradní mečík je výsledkem 150 let trvajícího šlechtění. Současný sortiment odrůd je odhadován na několik desítek tisíc. Odrůdy se odlišují vzrůstem mezi 80 až 180 cm, počtem květů v květenstvích (15 až 30) a počtem současně rozkvetlých květů v květenstvích od 5 do 15, velikostí květů mezi 2 až 16 cm a nakonec i stavbou a vůní květu a také nesčetnými pestrými barvami.

Půdu mají rády lehčí, spíše hlinitopísčitou. Nemají rády přemokření. Zaléváme pouze, pokud je to nezbytně nutné. Ideální místo pro výsadbu je na závětrné straně. Půdu snášejí spíše neutrální až mírně kyselou. Hlízy vysazujeme přibližně 10 cm hluboko.

Gladioly jsou rostliny výhradně určené k řezu do váz. Květenství je nejlepší řezat při nakvetení prvních dvou květů na stvolu.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.