e-zahradnik.cz

Osazujeme nádoby a truhlíky

Osazené nádoby využívají k dokrášlení teras, chodníků anebo balkonů případně oken a schodišť ti, kdo mají zahradu, i ti bez kousku pozemku. Obvykle se zaměřují na oblíbené rostliny nebo barvy květin. Ať už vybíráte jakkoli, osazovaná nádoba by měla tvarem, barvou a velikostí ladit s rostlinami.

Muškáty
Muškáty
Nejznámější hrnkovou rostlinou je MUŠKÁT. Je hojně využíván, k osazování okenních truhlíků, ale je u něj potřeba počítat s tím, že musí přezimovat na pro něj vhodném místě. Vybrat si můžeme muškáty z mnoha barev. Převislé druhy se hodí do závěsných nádob. Po celou dobu růstu muškáty přihnojujeme speciálním hnojivem.

Nejbohatší druhovou skupinou hrnkových rostlin jsou letničky. U jejich výsadby můžeme plně uplatnit svou fantazii a vysadit si například do truhlíků v kuchyňském okně rostlinky podle našich oblíbených barev.

Dříve poměrně časté, v současnosti trochu neprávem opomíjené jsou FUCHSIE. Celé léto kvetou v kombinacích bílé, červené, růžové a purpurové barvy. Někdy se stává, že jsou příliš křehké a neodolají silným letním bouřkám a větru, ale každopádně jsou velmi působivé. Opět existují formy vzpřímené a i převislé.

Výbornou rostlinou do nádob je také LICHOŘEŘIŠNICE. Lze ji snadno vypěstovat ze semen. Ta bohatě kvete nejčastěji oranžovými jednoduchými květy. Vyžaduje poměrně vydatnou a častou zálivku.

Modřence
Modřence
Krásné jarní výsadby jsou například z jarních cibulovin, jako jsou LADOŇKY, MODŘENCE, MINITULIPÁNY, HYACINTY doplněné třeba něžnými SEDMIKRÁSKAMI. Takto osázené mísy jsou doslova jarní pastvou pro oči v dosud spících zahradách. U těchto výsadeb je však potřeba počítat s tím, že cibuloviny musíme do nádob vysadit již na podzim. Důležité je také umístění předpěstovaných jarních květin. Měly by být uloženy na chráněném místě, za domem, na balkoně, v závětří. Pokud se ke slovu přihlásí noční mrazíky, je potřeba přenést nádoby někam na chladné, ale světlé místo v domě, třeba do garáže, nebo do sklepa na okno.

Správnou péči rostlinám v nádobách zabezpečíme pravidelnou kontrolou kořenového balu. V období slunných teplých dnů malé květináče brzy vysychají. Sezónní rostliny jako jsou sedmikrásky a macešky není třeba přihnojovat. Cibuloviny ale ano a to každé 2 týdny tekutým hnojivem společně se zálivkou.

Krásným nepřehlédnutelným místem se stane například vrbový koš natřený lazurovacím lakem, který bude osazený ve střední části HYACINTY a v jejich okolí MACEŠKAMI a SEDMIKRÁSKAMI. Koše s vnitřní folií postavte na místo chráněné před deštěm.

K neodmyslitelným letničkám v poslední době patří PETÚNIE, MILIONBELLS, ZVONKY, VERBENY a OKRASNÉ TABÁKY. Kouzelně v nádobách působí i POMNĚNKY, VOSKOVKY, VODĚNKY a bílokvěté LILKY.

Také AKSAMITNÍKY je možné vysazovat do nádob. Upoutají svým výrazným oranžovým květem. Ale ve volné půdě lépe plní svou funkci odpuzovače škůdců. Jelikož ne všem voní.

Zvláštní a významnou skupinou pěstovanou v nádobách jsou větší rostliny čím dál častěji pěstované na kmínku. Jedná se například o TRUBAČE, OLOVĚNCE, HOŘCOVÉ STROMKY, LANTANY. Takové rostliny však musíme samozřejmě pravidelně zaštipovat, což znamená vylamovat nebo odstřihovat špičky výhonů, nebo vrcholových pupenů, čímž dojde k vytvoření postranních výhonů a rostlina tak zhoustne a lépe pak kvete.

Osázený truhlík
Osázený truhlík
Neopomenutelné do těchto druhů výsadeb jsou i BAKOPY a LOBELKY, které lze použít samostatně. Pokud je však ještě doplníme rostlinami nevýrazných barev, jako jsou třeba STARČEK se svými stříbřitě plstnatými listy anebo SMIL ŘAPÍKATÝ, jehož jemné kulaté lístky hezky doplňují zvláště barevně pestré výsadby. Jeho výhony mohou být až 80 centimetrů dlouhé, pokud mu zajistíme vhodné podmínky k růstu, a to jsou: slunce, propustný substrát a mírná zálivka.

Vhodnou rostlinou, která od vašich oken odpudí komáry je PLEKTRANTUS. Jeho výhony dorůstají do délky až 2 metrů. Pokud jej použijeme jako podsadbu právě k rostlinám na kmínku, skvěle se bude vyjímat v sousedství například PELARGONIE a PETÚNIÍ laděných do stejných odstínů.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.