e-zahradnik.cz

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule stejně jako sněženky patří k těm nejkrásnějším jarním květinám vykvétajícím velmi časně, a to od února do dubna. Někdy zkrátka vyrůstají přímo ze sněhu. Patří do čeledi Amarylkovitých

Bledule jarní je původem ze střední Evropy, roste však i na ostatních částech kontinentu. Dříve u nás bývala poměrně hojná, ale nežádoucími zásahy do krajiny, jako jsou meliorace a znečištění, jí však velmi uškodily. Je tedy spíše vzácná, ale pokud se již někde vyskytne, vytváří rovnou kobercové porosty, takzvaná bledulková údolí, na která je v době květu opravdu úchvatný pohled.

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Běžně se vyskytuje v lužních lesích, na březích potoků a v bažinatém porostu v podmáčené půdě mezy stromy. Vyžaduje polostín, velmi vlhkou výživnou půdu, snáší i zamokření. Na vhodných stanovištích roste ve všech nadmořských výškách, od nížin po hory. Bledule se pěstuje i na zahradách, kam byla bohužel často přenášena i z přírody. Dnes patří mezi ohrožené druhy a je zákonem chráněna.

Na 10 až 30 cm vysokém neolistěném stvolu vyrůstá velký šestičetný květ s čistě bílou zvonkovitou korunou, jejíž volné lístky na konci zdobí žlutá skvrnka.

Je to vytrvalá rostlina rozmnožující se nejen semeny, ale i dceřinými cibulkami. V hlavní cibuli, do které se po odkvětu stahuje, uchovává všechny zásobní látky, ale i toxické alkaloidy.

POZOR: Její požití může způsobit nevolnost a zvracení.

Dalším zástupcem tohoto rostlinného rodu u nás je bledule letní (Leucojum aestivum). Ta má květy velmi podobné, pouze menší a seskupené v malé květenství – okolík, po třech až sedmi. Tato rostlina však musela být u nás bohužel zařazena mezi kriticky ohrožené druhy.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.