e-zahradnik.cz

Tymián (Thymus)

V křehké bylince se skrývá velká léčivá síla. Účinná látka tymiánu se nazývá thymol. Získává se z listů a květů byliny.

Patří k jedněm z nejoblíbenějších bylinek a léčivek zároveň. Neměl by tedy chybět ani ve vaší zahradě. K pěstování můžeme vybírat z několika různých odrůd, ale předpokládejme, že zájem bude hlavně o odrůdy mrazuvzdorné. Pak se tedy okruh pro výběr zužuje.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Mezi mrazuvzdorné druhy řadíme například tymián obecný (Thymus vulgaris). Je mrazuvzdorný, jelikož jeho místo původu je střední Evropa. Keříky zůstávají zelené i v zimě, avšak nesklízíme je, neboť v tomto období mají nízký obsah silic. Jeho velikou výhodou je možnost vícevrstvého sušení až do výše 30 cm. Suší se buď přirozeným teplem nebo umělým, a to do max. teploty 40°C.

Dále existuje tymián španělský (Thymus zygis), který patří k mrazuvzdorným tymiánům, ale vydrží pouze teploty několik málo stupňů pod nulou. Vyznačuje se intenzivní vůní a znám je také jako tymián bílý. Tento druh se nejlépe hodí k sušení.

Kříženec tymiánu obecného a mateřídoušky vejčité mateřídouška citrónová (Thymus citriodorus) potřebuje ke zdárnému pěstování chráněné místo. Vůně listů této rostlinky připomíná citronovou meduňku.

Tymián mírní žaludeční obtíže a bolesti. Od podrážděného žaludku až k pocitu plnosti nebo pálení žáhy, případně zácpy nebo nejrůznější žaludeční potíže – to vše řeší tymián. Uvolňuje křeče, tlumí záněty a podporuje trávení.

Uvolňuje ucpaný nos, éterické oleje v tymiánu obsažené rozpouštějí hleny. Stejně tak tyto oleje usmrcují choroboplodné zárodky nejen v průduškách, ale také na plicích i v krku.

I v případě zánětu močového měchýře můžete hledat pomoc u tymiánu. U tohoto onemocnění se uplatní silný antibakteriální účinek tymiánu. Při počínajícím zánětu močového měchýře tymián dokáže nežádoucím bakteriím zabránit, aby se v měchýři uhnízdily.

Když jsou svaly napjaté a bolí, pomůže zase tymián v kombinaci s teplem, jeho éterické oleje totiž podporují prokrvení a ohřívají. Na odstranění bolestí můžete vyzkoušet speciální tympánovou lázeň. Smíchejte asi 10 kapek éterického tympánového oleje se třemi lžícemi oleje jedlého a přidejte do teplé vody na koupání.

Také mnoho ústních vod obsahuje právě tymián a jeho výtažky. Tymián totiž dokáže velmi snadno a účinně zatočit s bakteriemi, které způsobují zápach z úst.

Tymiánovou ústní vodu si sami vyrobíte poměrně snadno:

2 lžičky tymiánu přelijete 150 ml horké nebo vroucí vody. Louhujete 10 minut pod pokličkou. Nechte vychladnout a přeceďte přes husté sítko. Výluhem pak kloktejte 1x až 2x denně.


 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.