e-zahradnik.cz

Květen v zahradě

Je to krásný, ale pro zahrádkáře velmi pracovně náročný měsíc.

O květnu se říká, že je rozhodujícím měsícem pro určení výše úrody v tomto i příštím roce. Práce na zahradě, sadu i v zelinářském oddělení se vždy musejí přizpůsobit stavu vegetace a musejí se konat pravidelně. Delší prodleva v pravidelném ošetřování se vždy projeví na výnosech.

Květen v zahradě

Květen je obdobím, kdy průměrné denní teploty jsou již dostatečné na to, abychom ven vysazovali i teplomilnější rostliny. Ty nejchoulostivější z nich však vysadíme až po tzv. ledových mužích.

Pokud bude počasí teplé a větrné, musíme dostatečně zásobovat vodou všechny rostliny, které vzhledem k velkému odparu z mladých listů, mají zvýšenou spotřebu závlahy.

Stejně tak nás čeká i pravidelný boj s plevelem, a to nejen v záhonech, ale i na cestičkách. S půdou pracujeme při správné vlhkosti a teprve po nakypření povrchové vrstvy můžeme zalévat. Pravidelné kypření je důležité, jak v boji plevelem, tak pro provzdušnění půdy a zabránění zbytečnému odparu. Zalévání v tomto období musí krýt spotřebu vody a současně umožnit čerpání živin z půdy. Proto zaléváme velmi důkladně: 8 – 10 l vody na 1m2. Důležitá je i teplota vody určené pro zálivku, měla by být prohřátá.

Květen je i obdobím hnízdění mnoha ptáků, proto znovu překontrolujeme, jak jsou hnízda chráněna před možným přístupem koček, a postaráme se o klid ke hnízdění. Je lepší hnízda proto nikomu neukazovat.

Pravidelně musíme bojovat proti hrabošům a jiným hlodavcům. Pasti a nástrahy klademe tak, abychom neohrozili i jiné živočichy.

Jelikož půda kolem letos vysazených stromků již definitivně sedla, můžeme je vyvázat ke kůlům. Stromky, které neraší, vyjmeme z půdy a kořeny nově seřízneme. Pak stromek postavíme na den nebo dva do vody, poté jej opět zasadíme. Půdu upěchujeme a důkladně stromky zalijeme.

Květen v zahradě

Na ovocných stěnách hladkým řezem za zelena odstraňujeme přebytečné svisle rostoucí letorosty. U všech starších stromů zkontrolujeme průklest, a pokud někde zůstala uschlá větev, ihned ji odstraníme, aby se nestala zdrojem infekce. Bezprostředně po odkvětu stromy zalijeme a pohnojíme koncem měsíce ledkem nebo kombinovanými hnojivy. Nadměrnému opadu nově vznikajících plodů zabráníme pravidelnou zálivkou.

Jahodníky touto dobou pravidelně okopáváme, po odkvětu důkladně zavlažíme. Odnože odstraňujeme v případě, že je nebudeme používat pro množení. U jahodníků, které nejsou pěstovány na fólii, začínáme s podkládáním plodů dřevitou vatou.

V první polovině měsíce vysazujeme letní košťáloviny. V druhé polovině měsíce pak sázíme rajčata, a to šikmo a hluboko, rostliny tak lépe zakoření. Již po výsadbě nebo co nejdříve po ní vyštipujeme postranní výhony v paždí listů. Vyštipování umožní lepší vedení rostliny a urychlí zrání plodů.

Trávníku velmi prospějeme pravidelným sekáním a okamžitým odstraněním posekaného. Po sekání můžeme trávník přihnojit a zalít.

V druhé polovině měsíce května vysazujeme do zahradních vodních nádrží již i choulostivější odrůdy barevných leknínů.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.