e-zahradnik.cz

Upolíny

V zahrádkách se často pěstují různé kulturní formy. Ale dříve byly jimi porostlé v hojné míře i vlhké louky podél vodních toků. Svítily jich tam žlutě na jaře celé záplavy. Hojné byly zejména v nižších polohách, kde jejich počet výrazně ubývá vlivem odvodňování luk. V Evropě, Asii a Severní Americe zdomácnělo 20 až 30 druhů.

Upolíny (Trollius) jsou nízké až polovysoké trvalky. Z botanických druhů se nejčastěji u nás vyskytuje upolín evropský (Trollius europaeus) s citronově žlutými kulovitými květy.

upolín evropský (Trollius europaeus)

Jednotlivé květy žluté a oranžové barvy vyrůstají na koncích stonků nebo v paždí listů. Dalším domácím druhem je upolín nejvyšší (Trollius altissimus), který patří v ČR k ohroženým rostlinám. Upolín čínský (Trollius chinensis) dosahuje do výšky 70 až 90 cm, někdy přesáhne dokonce 120 cm. Kvete v červenci až srpnu. Původem je v severní Číně. Z Asie pochází také další významný druh vysoký mezi 20 a 80 cm upolín asijský (Trollius asiaticus) s oranžovými květy.

Zahradní odrůdy jsou hybridy mezi upolínem evropským, asijským a čínským s více či méně výraznými znaky po některém z rodičů. Nejčastěji se pěstují odrůdy s plnými květy v různých odstínech žluté a oranžové barvy, které kvetou od května do června. Protože jsou si dosti podobné, najít skutečně správnou odrůdu bývá mnohdy velmi těžké. K nejpozoruhodnějším patří odrůda Alabaster, s květy smetanově bílé barvy. Ten je však na pěstování poněkud náročnější a hůře se množí.

Rozmnožování upolínů je možné vegetativně nebo semenem. Vegetativně se množí odrůdy zejména v dubnu až červnu. Nejčastěji se k této metodě používají části starších rostlin po odkvětu, kdy obrůstají. Výsev semen při generativním rozmnožování by měl nastat ihned po jejich sběru, jelikož později už budou vyžadovat speciální ošetření a navíc velmi rychle ztrácejí klíčivost. U staršího osiva bude nutné ošetření semen chladem.

upolín asijský (Trollius asiaticus)

Upolínům se nejlépe zavděčíte kyprou hlinitopísčitou půdou s vyšším obsahem humusu. Jsou dosti náročné na vyšší půdní vlhkost. Sucho jim vyloženě nesvědčí, spíše snesou přemokření. Daří se jim na slunci i v polostínu. Obvykle se vysazují na vzdálenost kolem 40 cm. Během růstu nevyžadují žádné speciální zásahy.

Je třeba dbát na bezpečnost tam, kde se na zahradě pohybují děti. Upolíny jsou totiž stejně jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovitých jedovaté z důvodu vysokého obsahu alkaloidů.

Velmi dobře se budou vyjímat na zahradě, zvláště jako výsadba poblíž jezírek anebo jiných vodních ploch. Snad nejlépe vyniknou ve výsadbě s odrůdami kosatce sibiřského. Kombinovat je můžeme i se srdcovkami, kakosty, bohyškami anebo čechravou. Velmi efektně působí i jako řezané květy v nejrůznějších aranžích, a to v kombinaci s jinými kontrastními barvami. Pro tyto účely je potřeba je řezat v době, kdy jejich květy jsou polootevřené až mírně rozvité. Je nutné je vložit ihned do vázy, jinak velmi brzy uvadnou.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.