e-zahradnik.cz

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Dá se říct, že listy domácího česneku medvědího pokrývají od dubna do května ve vlhkých lesích v bohatých porostech takřka celou zem. Po staletí bylina téměř nepoužívaná se stává opět hitem v přírodním léčitelství i jako kulinářská záležitost. Konzumují se jemné mladé listy intenzivní česnekové vůně. I špičkoví kuchaři je používají do svých lahodných jarních polévek.

Česnek medvědí - Allium ursinum

Česnek medvědí se vysemeňuje sám. A pokud se vám podaří usadit ho ve stinném koutě vaší zahrady nebo bylinkového záhonu, bude se mu tam dlouhodobě dařit. Na podzim můžete nakoupit jeho cibule a ty pak ve své zahradě vysadit v odstupech asi 20cm do hloubky 6 – 8 cm. Pokud využijete možnost výsevu, je možné jej uskutečnit ve studených podzimních měsících anebo pak na jaře. Semena postačí mělce zahrábnout a pak překrýt například vrstvou listí ve výšce do 8 cm. V létě se česnek medvědí zatahuje, a tak na vašich záhonech své místo uvolní překrásným kvetoucím trvalkám. Rychle pokryje celou plochu, takže je opravdu vhodný jako podrost. Má sklony ke zplaňování. Kdy česnek medvědí kvete, ucítíte jej dřív, než ho uvidíte.

U česneku medvědího se může zvláště při jeho sběru ve volné přírodě stát, že jeho listy zaměníte za listy ocúnu jesenního anebo konvalinek. Ty jsou jedovaté, takže pokud si nejste jisti, raději česnek medvědí v přírodě nesbírejte.

Křemičité sloučeniny a další stopové prvky jako např. jód, nacházející se v česneku medvědím, oddalují proces stárnutí v lidském těle tak, že brání vápenatění cév, snižuje potíže krevního oběhu a je velmi účinný při arterioskleróze.

Naši předkové věřili v jeho léčebný účinek na křečové žíly, při návalech, potížích s dechem a při závratích. Do současné doby je využíván jako tonikum na oslabený nervový systém a k utišení revmatických bolestí.

Drobně nakrájené stvoly česneku medvědího můžeme použít stejně jako pažitku nebo petrželovou nať- například na chléb s máslem anebo do polévek, nádivek pomazánek a třeba i do slaných palačinek. Ozdobit jím můžeme brambory anebo zeleninové saláty. Z česneku medvědího a kopřivy můžeme zkusit připravit chutný špenát, případně si vyrobit netradiční italské pesto ve kterém nahradíme čerstvou bazalku štiplavým medvědím česnekem. Vhodný je i do zapékaných brambor, které jím proložíme.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Viky

Ahoj, nevíte kde roste v okolí Mnichovic-středočeský kraj??
Děkuji


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.