e-zahradnik.cz

Duben na zahradě

My lidé chodíme do přírody pro inspiraci a vnímat krásu a energii všeho kolem sebe. Chceme slyšet zpěv ptáků, koncert cvrčků anebo šumění trávy či rákosu na břehu jezírka nebo rybníka. V přírodě rychle načerpáme nové síly pro další dny a zahrada by nám zcela logicky měla poskytnout velmi podobné vjemy. V dubnu je ten nejvyšší čas, začít se zahradními pracemi právě proto, abychom si pak mohli krásu zahrady v plném rozpuku plně užívat.

Duben na zahradě

Ze všech rostlin nejdříve odstraníme zimní kryt.

Suché, namrzlé nebo jinak poškozené větve stromů a keřů odřízneme až do zdravého dřeva. Řezné rány zahladíme ostrým nožem a ošetříme balzámem.

Začátek vegetace je ideálním obdobím pro řez peckovin. Ve slunných dnech bude tato práce velmi příjemná. Je potřeba pracovat velmi pečlivě a všechny větší řezné rány zatřít stromovým balzámem anebo latexem. Při řezu buďte rozhodní a používejte ostré nůžky. Pokud jste sice nadšenými zahradníky, ale laiky v oboru, raději pro správný řez jednotlivých druhů nejdříve nastudujme odbornou literaturu.

V dubnu je doba vhodná pro výsadbu bříz. Podobně jako jehličnany, vysazujeme břízy narašené a vždy s kořenovým balem.

Po dlouhém období tmy a zimy bude potřebovat i náš trávník jarní očistu. Obvykle jej touto dobou hyzdí krtiny, nestejnoměrné okraje, odumřelé zbytky trav a spadané větve a listí. Trávník tedy důkladně nejlépe i dvakrát pohrabeme. Jsou -li trávy vytažené, vyplatí se nám uválet je. Válejte ale pouze tehdy, pokud je to opravdu potřeba, abyste půdu zbytečně neutužili. Pro krásu zeleného koberce je důležitá i jarní dávka hnojiva. Jestliže jste se však rozhodli vertikutovat, přihnojte trávu až po vertikutaci. Pokud plánujeme založit nový trávník, vhodný čas na to je od poloviny dubna.

Přesazujeme pěnišníky a azalky. Při manipulaci dáme pozor, abychom zamezili rozpadu kořenového balu.

Vysazené nebo přesazené stálezelené rostliny po výsadbě přistíníme lehkou tkaninou.

Odkvétajícím cibulovinám odstřihneme zasychající květy.

Duben na zahradě

Semenáčky se snažíme vyjednotit dříve, než si začnou konkurovat. Včas odstraňujeme plevel a hlavně mu nedáme šanci vykvést. Stejně tak dobře lze ještě vysazovat ovocné stromy a stálezelené živé ploty.

Pór na záhon můžeme také vysévat od poloviny dubna. Jestliže jsme si naplánovali sadbu jarního česneku, je třeba to stihnout v první dekádě dubna. Vyséváme také postupně ředkvičky - přímo do půdy.

Vyčistíme skalku, vysázíme skalničky, případně vysejeme drobnější letničky.

Rostliny pěstované v nádobách postupně otužujeme. Také je přihnojíme. Nejlépe jim prospěje hnojivo pomalu se uvolňující. K těmto typům hnojiv patří hnojivové tyčinky a tablety.

Na jaře nás krásná příroda stále víc a víc bude lákat k návštěvě, využijme proto všech možností a vydejme se čerpat novou energii do svěží zeleně co nejčastěji.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Anonymní návštěvník

din
din


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.