e-zahradnik.cz

Šafrán (Crocus)

Říká se, že vzácných věcí je málo jako šafránu. A po dlouhé zimě je krásných květů v brzkém jaru opravdu jako šafránu. Když barevný koberec krokusů vystřídá bílou deku sněhu, je jisté, že už doopravdy přišlo jaro. To skutečné, nikoli kalendářní. Jsme to my lidé, kdo vkládá jejich cibulky do země, a čekáme, až se jejich krása objeví v plném květu. Vzácné i ty obyčejné květiny našeho jara, to je to, co všichni chceme každý rok vidět znovu.

Šafrán (Crocus)

Šafrán, bez nějž si svá jídla nedovedli představit staří Egypťané ani antičtí Řekové a římští básníci jej opěvovali pro jeho čarovnou moc. Kdysi se toto vzácné koření vyvažovalo zlatem. Jeho blizny se totiž sbírají, jsou oblíbené pro výraznou chuť a polévku nebo omáčku, do níž je nasypete, zbarví do sluníčkové žluti.

Již během února a března můžete každoročně obdivovat koberec nádherných květů šafránu v mnoha barevných tónech a jejich kombinacích. Například kompaktní trsy zlatožlutých šafránů široce rozevřené a třpytící se na jarním slunci doslova připomínají kusy zlata z pokladů matky Země. Na jaře jsou omamným pozváním pro všechen hmyz živící se nektarem a pylem.

Krokusy, jak se také často šafrány nazývají, patří mezi hlíznaté květiny. Rozmnožují se dceřinými hlízkami a často zplaňují. Krokusy nemají klasickou cibuli, je to hlíza se zbytnělými kořeny.

Krokus bělokvětý (Crocus albiflorus) a krokus karpatský (Crocus heuffelianus) rostou v tuzemsku na několika místech divoce. V zahradách se objevují jen zřídka.

Fialové proužky na bílém podkladě jsou poznávacím znamením proslulého velkokvětého hybridu jménem „Pickwick“. Jeho neobvyklá kresba dokáže prosvětlit skupiny blízkých tmavě fialových šafránů a cibulovin se sytými barvami.

Rané šafrány kvetoucí od poloviny února do začátku března jsou oranžově žlutý šafrán ankarský (Crocus ancyrensis), bílý až bledě fialový šafrán dvoukvětý (Crocus Bělorus) a levandulově modrý, vonný šafrán tmavokvětý (Crocus tommasinianus).

Šafrán (Crocus)

K jarním šafránům patří zlatokvětý šafrán žlutavý (Crocus flavus), bílý a fialový šafrán jarní (Crocus vernus).

Podzimní druhy mimo jiné zastupují: fialově růžový šafrán Kotschyův (Crocus kotschyanus) a fialový šafrán setý s dlouhými bliznami (Crocus sativus).

Prošlechtěné velkokvěté náročné odrůdy vycházejí ze šafránu jarního (Crocus vernus) jsou vhodnější do vyhnojených květinových záhonů. Podzimní druhy vám budou vděčné za výsadbu pod ochranou keřů.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.