e-zahradnik.cz

Plaménky - klematisy (Clematis)

Plamének je družná popínavka a dobře se kombinuje s jinými rostlinami. Výborná popínavá liána, která se hodí na zdi, mříže nebo jiné opory. Bohatě kvete po celé léto.

Moderní velkokvěté plaménky patří kromě pnoucích růží k nejkrásnějším a nejobdivovanějším pnoucím dřevinám. Jejich sortiment má desítky odrůd s květy měřícími 10-15 i více centimetrů v průměru.

Plamének - Clematis

Plaménky také voní – například plamének horský - jeho bílé květy voní po vanilce. Plamének flammula s bílými hvězdičkovitými květy zase voní po hlohu.

Popínavé rostliny obvykle dobře snášejí řez, většinou je však u nich toto pěstební opatření zbytečné. Výjimku tvoří tři druhy: plaménky, vistárie a trubače. Podle toho, jak tyto druhy seřízneme, můžeme ovlivnit násadu a bohatší květenství. Je tedy velmi důležité, abychom znali jejich zařazení do jednotlivých skupin.

Skupina 1:
Koncem zimy, se zkracují jen ty druhy plaménků, které kvetou v létě a na podzim. Například nejznámější ze všech plaménků – Jackmanii.

Skupina 2:
Časně kvetoucí druhy, jako plamének alpský či plamének horní se nezkracují řezem, neboť oba druhy vytvářejí jarní pupeny v létě a na podzim předchozího roku.

Skupina 3:
Velkokvěté hybridy, které kvetou dvakrát v roce. Všechny výhony se v zimě zkrátí asi o polovinu. Nejsilnější výhony ponechejte bez seříznutí a všechny ostatní zkraťte na polovinu.

Plamének - Clematis

Nejvhodnějším stanovištěm pro plaménky bývají v běžných případech východní a západní polohy, tedy stanoviště slunná, ale bez jižního úpalu. Jen ojediněle snášejí polostín. Plaménky mají rády, když jim vysadíme do kořenů nějakou půdopokryvnou skalničku, která zamezí odpařování vody za parných letních dnů. Lze je také nad kořeny zastínit předsadbou rozmanitých trvalek nebo nižších dřevin. V prvních dvou až třech letech je vhodné na zimu nové rostliny plaménků přikrývat chvojím.

Méně pozornosti než by si zasloužily, mají plaménky přírodních druhů. Jsou sice menší květem, avšak velmi odolné, skromné a přirozeně krásné.

Co se půdy týče, plaménky dávají přednost výživné, dobře propustné zahradní půdě s obsahem vápníku. Rostlinám prospívá pokrytí půdy po obvodu vrstvou vyzrálého kompostu anebo zetleného chlévského hnoje, rašeliny i jiného materiálu.

Velkokvěté plaménky vysazujeme stejně jako například dřevité pivoňky o něco hlouběji, než byly uložené v kontejneru, tak aby naštěpovaná část zapustila kořeny a lépe tak vyživovala rostlinu. Mělce kořenící hlubokou výsadbou trpí, obzvláště pak v těžkých půdách.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Sabina

Dobrý den, na zvadlý klematis mám radu načtenou z http://homezin.cz/media/clematis-navod-k-pestovani , kde uvádějí jako příčinu chorobu Phoma clematidina, jejímž původcem je houba. Prý postačí postříkat fungicidem.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.