e-zahradnik.cz

Vějířovka do truhlíků

Patří k nejprodávanějším truhlíkovým rostlinám v Americe a posledních letech už i u nás. Původem je z Austrálie. Její české jméno velmi dobře charakterizuje její naprosto ojedinělý tvar květu. Jednotlivé kvítky opravdu jednoznačně připomínají vějíř. Její původní barva je modrofialová.

Dnes ji však najdete v širokém sortimentu barev od bílé přes lila, světle až tmavě modrou po temně fialkovou. Je to velmi kompaktní převislá rostlina, obzvláště vhodná pro pěstování v nádobách a truhlících. Kouzelně působí v závěsech, kde je možné vysadit více rostlin stejného druhu pohromadě.

Vějířovka - Scaevola

Minimální teplota, při které je rostlina schopna vegetovat je 18°C v noci, kolem 22°C a více stupňů přes den. Má ráda slunce anebo polostín. K raným odrůdám patří odrůda Briliant s fialovými květy. Vějířovka je velmi oblíbená právě pro pěstování v závěsných košících.

Vějířovky při správné péči dorůstají v závěsech do délky mezi 20 až 40 cm a na šířku se mohou rozrůst až do 50 cm. Pokud jimi osazujeme 50ti cm truhlík, postačí nám do něj 4 rostliny.

S výsevem můžeme začít už v lednu. Rostlinky pravidelně zaštipujeme, jakmile jim vyrostou lístky, aby se rozvětvovaly. Jejich závěsy pak budou v truhlících krásně husté. V květnu po zmrzlých je přemístíme ven na okna nebo balkony.

Vějířovku zaléváme měkkou vodou, tak aby půda byla stále mírně vlhká. Přemokření nesnáší. Nepotřebuje ani odstraňovat odkvetlé květy. Jednotlivá květenství totiž neodkvétají, ale postupně odrůstají, takže se na nich objevují stále nové a nové vějířky. V paždí listů se objevují další kvetoucí výhony, rostlina se postupně zahušťuje. Vysokou hladinu živin i bujný růst a bohaté kvetení pak nejlépe zajistíme použitím dlouhodobě působícího hnojiva a pravidelným přihnojováním, například Kristalonem "Plod a květ".

Někomu se podaří rostliny přezimovat a na jaře nařízkovat, a tak ji rozmnožit. Avšak spíše je třeba počítat s tím, že na jaře si budeme muset pořídit rostliny nové. Ať už se vám bude jejich přezimování dařit nebo ne, jistě stojí za to, vyzkoušet vějířovku i ve vašich truhlících.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký substrát je nejlepší pro vějířovky.
Mám je nasázené v substrátu pro muškáty.
Děkuji za zprávu.
Miloslava Hubálková


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.