e-zahradnik.cz

Březen na zahradě

V březnu máme poslední možnost pro rozmístění ptačích budek v zahradě. Umístěte je vždy vletovým otvorem na východ nebo jihovýchod. Je dobré, když tyto hnízdní budky na stromech můžeme chránit plechovým nebo drátěným límcem, a to tak, že se k budce nedostanou kočky.

V zahrádce se s největší pravděpodobností jako první probudí k životu plevel. Čím dříve v boji s ním zasáhneme, tím lépe. Prozatím proti němu můžeme bojovat třeba na cestičkách i chemickými zbraněmi.

Bezpodmínečně už nyní bychom si měli na zahradě zajistit shromažďování dešťové vody do vhodných nádrží nebo nádob. Nejkvalitnější vodou pro zálivku rostlin je totiž právě dešťová voda.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) | Franky242
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) | © Franky242 / Pixmac

Dokončíme řez u většiny dřevin. V nejteplejších oblastech řežeme broskvoně a mandloně. U broskvoní ponecháme na plodných výhonech 4-6 květných dvojic pupenů. Na ostatních výhony zkrátíme na 1-2 pupeny.

Množíme keře angreštu a rybízu. Podobně i keře lísky. U malin zkracujeme výhony o 10-20 cm – o zaschlou část.

Začátkem března ještě můžeme dokončit předjarní postřik. Další postřiky budeme pak provádět již jen jako speciální ošetření podle zdravotního stavu rostlin. Při provádění postřiku chráníme podrost přikrytím. Od poloviny března je možno již vysadit rajčata a papriky výsevu v polovině ledna, stejně jako okurky k rychlení.

Dokončujeme sklizeň kadeřávku, polníčku a růžičkové kapusty. Můžeme ještě rychlit poslední čekankové puky a naťovou petržel. Rozdělujeme trsy vytrvalých kořeninových zelenin včetně pažitky. Tu můžeme i vysít. Sejeme anýz, kerblík setý, levanduli, šalvěj a tymián.

U dřevin zatím neodstraňujeme přistínění proti přílišnému oslunění, jelikož zrovna v březnu by přílišné oslunění mohlo být větším problémem než mráz.

Koncem března můžeme vykopat přerostlé keře kvetoucí v létě nebo i později a nahradit je jinými. U mahonie je potřeba z času na čas zmladit staré jedince. Provedeme to tak, že zkrátíme staré výhony až na 20 cm.

Stromkové růže koncem měsíce uvolníme ze zimní ochrany a prořežeme je. Zpětný řez provádíme pouze u málo rostoucích keřových růží, a to na 3 očka dobře vyvinutá. Všechny slabé výhony odstraníme.

Prostříháme a pročistíme také popínavé dřeviny. Koncem měsíce dřeviny prohnojíme. A to buď komplexním hnojivem anebo síranem draselným, superfosfátem a síranem amonným v poměru 1:1:1.

Pro předpěstování vyséváme do truhlíčků nebo do pařenišť k pozdějšímu přepichování astry, hledíky, letní fialy, kokardy, slaměnky, šruchy, statice a sporýše či aksamitníky.

Ptačí napajedla a koupadla vyčistíme nebo nově založíme a naplníme vodou.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.