e-zahradnik.cz

Levandule - nádherná barva i vůně

Levandule patří k nejoblíbenějším rostlinám letních záhonů. Omamná sladká vůně a léčivé účinky spolu s překrásnou barvou ji řadí na nejvyšší stupně oblíbenosti trvalek. Dnes již běžně k dostání i v jiných barvách. Nedílná součást kosmetického zboží a nenahraditelná i jako léčivka. To všechno je levandule lékařská (Lavandula angustifolia).

Zaslouženě se stala symbolem francouzské Provence, kde levandulová pole jsou doslova fascinující přehlídkou a každé oko nejen návštěvníka na nich s radostí a obdivem ulpí.

Již staří Římané používali levanduli do vonných koupelových esencí. Odtud nejspíš pramení i její pojmenování. Vzniklo z latinského Lavandula – francouzsky lavare – mýt se.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) | © Nadezda / Pixmac

Rostlina je skromná na podmínky k životu. Nejdůležitější pro ni je osluněné místo, vystačí si s chudou vápenatou dobře propustnou půdou. Zvláště v zimním období ocení rostlina dobrou drenáž, jelikož nesnáší trvalé zamokření. To by mohlo způsobit následné odumření celé rostliny.

Levandule je označována jako polokeř, jelikož její spodní část po několika letech začíná dřevnatět a horní část zůstává bylinná. Mezi polokeře dále řadíme: smil italský, rozmarýnu, čilimníky, svatolinu a mnohé druhy mateřídoušky.

Nejideálnějším místem pro výsadbu levandule je v blízkosti růží. Pomůže nám tak v odpuzování mšic, které často a rády napadají právě růže. Pro kombinaci do výsadby s levandulí jsou také velmi efektní okrasné trávy. Pokud máte v zahradě vysazené kopretiny, stejně působivá bude právě kombinace jejich bílé barvy s fialově kvetoucí levandulí.

Kompaktnosti polokeře levandule docílíme pravidelným sestřihem po odkvětu rostliny. Zastřihovat však můžeme pouze mladé bylinné části výhonků, jelikož z dřevitých částí levandule již neobráží. Na jaře, kdy rostlina začíná rašit, sestřihneme keř o 2 třetiny.

Na zimu je třeba levanduli ochraňovat zvláště ve vyšších polohách. Avšak levanduli hlávkovitou (nazývanou též francouzská) přes zimu musíme přemisťovat do míst, kde nezmrzne. Proto ji pěstujeme pouze v nádobách.

Jak jsme již předeslali, levandule je významnou léčivkou, která obsahuje účinné látky působící proti nespavosti, vnitřnímu neklidu. Čaj z květů zmírňuje bolesti hlavy a levandulová koupel nás zase osvěží a povzbudí. Také jste se již určitě setkali s levandulovými sáčky, které se vkládají do šatních skříní, aby odpuzovaly moly.

K dostání jsou dnes běžně levandulová mýdla, oleje, balzámy, parfémy, ale i třeba sušenky. Rostlinku můžete usušit klasickým způsobem v zavěšené poloze a ihned poté, co jste ji ostříhali, aby zůstala pěkně rovná. Stříhat ji musíte ihned po rozkvetení, jinak se budou květy drolit. Levandule existuje v mnoha různých kultivarech a jejich variantách. Zajímavé je, že pravá levandule tvoří pouze asi 3% z celkové produkce. Výroba levandulových produktů je náročná. Z 1000 kg se vyrobí pouze asi 10 litrů kvalitní aromatické tekutiny.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.