e-zahradnik.cz

Celer a jeho pěstování

V našich podmínkách je rozšířené pěstování pouze celeru bulvového, existují však i další druhy, například celer naťový a celer řapíkatý.

Naťový celer můžeme pěstovat i v květináči, bulvový nikoli. Řapíkatý se i nás teprve své místo na výsluní pomalu získává.

Celer

Bulvový celer vyžaduje nejprve předpěstování sazenic pod sklem. Samozřejmě si můžete na jaře na trhu zakoupit již předpěstované sazenice. Ideální dobou pro jejich výsadbu je začátek května, nejpozději polovina června. Vysazujeme je do širokého sponu 50 x 40 cm. Sazenice se nevysazují příliš hluboko, jelikož bulva celeru má vyrůstat z poloviny nad zeminou. Vysadíme je tedy tak, aby nad zemí bylo vidět nasazení bulvy. Nejvíce se rostlinám zavděčíme kypřením půdy mezi řádky a vydatnou zálivkou. V období od poloviny července do začátku srpna přihnojujeme hnojivem s obsahem draslíku, které je potřeba vpravit do půdy. S hnojením to nepřeháníme, aby si rostlina nevytvořila duté bulvy s houbovitou dužinou.

Řapíkatý celer má jemné světle žluté řapíky. Které se získávají bělením. Rostliny rostou z větší části nad zemí a vytvářejí jen velmi malé bulvy. Ty však nejsou nikterak důležité, neboť tento druh celeru se pěstuje pro svou nezaměnitelnou chuť řapíků. Ty dodají omáčkám - třeba i té svíčkové, polévce, zeleninovým směsím nebo zeleninovému pyré svou osobitou chuť. Celer syrový i ten vařený se řadí mezi zeleniny s nejintenzivnější vůní a chutí. Tuto způsobují vonné silice, bohatě obsažené v celeru. Proto jsou tak zdravé, jelikož v těle dokážou nastartovat látkovou výměnu, povzbudit krevní oběh a dodat tak chuti k jídlu. Vnitřní čerstvé listy jsou nejaromatičtější. Použít je můžete stejně tak dobře do polévek místo petržele anebo do palačinkového těsta. Ale s mírou, neboť jejich chuť je opravdu velmi výrazná.

Naťový celer vyséváme až kolem období pozdních mrazíků. Pěstování ve volné půdě je u něj stejné jako u petržele. Při zářijovém výsevu přikryjeme záhon netkanou textilií, nebo jej vyséváme do pařeniště. Stejně jako petržel, tak i naťový celer využíváme pokud možno čerstvý. Je však vhodné udělat si na zimu nějakou zásobu do mrazáku a v neprodyšné plastové nádobce jej tam uskladnit.

Výborný a velmi zdravý je jablečno - celerový salát. Na jeho výrobu budete potřebovat:

400gr bulvového celeru, 4 jablka, 3 lžíce citronové šťávy a petrželovou nebo celerovou nať na dozdobení na jemno pokrájenou. Dále použijeme sůl, pepř, špetku cukru a 300gr bílého neochuceného jogurtu.

Postup: Celer oloupat a nakrájet na plátky.
3 minuty nechat stát ve vroucí vodě předem osolené. Slít, zchladit a nechat okapat.
Jablka oloupat, vykrojit jádřince, rozčtvrtit a nakrájet na tenké podlouhlé kousky, které ihned zakapete citronovou šťávou. Nakrájené delší proužky povařeného celeru smíchejte s jablky.
Do jogurtu přidejte sůl, cukr a pepř a přidejte k celerovo-jablečné směsi, pak vše dobře promíchejte. Salát v misce nakonec dozdobte nasekanou zelenou natí.

Můžete vyzkoušet stejný salát v obměně – místo jablek použijte pomeranče. 

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dobrý den, v souvislosti s pěstováním celeru bych se chtěla ještě na něco zeptat. Na http://www.homezin.cz/media/jak-pestovat-celer jsem se dočetla, že je důležité nejprve sazenicím zkrátit kořeny o 1/3 předtím, než je zasadíme. Z jakého důvodu se to dělá? A co se stane, když se to neudělá?

madina

V návodu na pěstování chybí velmi důleživá věc. Celer se musí po vysetí nejméně dvakrát pikýrovat, lepší je aspoň třikrát. Pak má dostatek kořenů a tepve pak dobře roste. A opravdu vyžaduje dost zálivky a někdy i zaplavení záhonu. A hlíznatý nesmí zmrznout, pak nedělá bulvy. Proto se vysazuje ven až po "zmrlících".


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.