e-zahradnik.cz

Klokoč zpeřený

Když se řekne „klokočí“, jistě si někteří vzpomenou na písničku z dílny Jiřího Suchého, ale většině mladších už tento pojem neříká nic. Tak si osvěžíme toto označení z pohledu zahradníků. Vědecký název rodu je od řeckého stafylé - hrozen, protože plody i květy jsou v hroznu.

Správný botanický název je klokoč – Staphylea. Jedná se totiž o bohatě rozvětvený keř s pěknými květy, po kterých na koncích větviček zůstávají tobolky vyplněné velkými semeny. Zasychající lesklá semena uvnitř tobolek za větru klokotají, z čehož vznikl český název KLOKOČÍ.

Staphylea pinnata

Dříve tento keř vyrůstal v okolí domů velmi často. Odpradávna byl totiž považován za magickou rostlinu a právě proto se z jeho lesklých semen vyráběly růžence, amulety a dokonce i ozdoby na oděvy. Dle našich předků měl chránit před zlými duchy.

Nevyužívaly se však pouze semena, ale i dřevo vzrostlých keřů, které je pevné a hezky zabarvené do žluta. Z něj se pak vyřezávaly kříže, figurky, hole a tlouky do máselnic.

Ze semen se lisoval olej, ten pak sloužil ke svícení a používal se i v léčitelství. Jelikož všechny části rostlin bývaly v minulosti takto hojně využívány, došlo v přírodě k velkému úbytku těchto keřů.

Klokoče kvetou v květnu a červnu, květy jsou zvonkovitého tvaru. Jelikož obsahují velké množství nektaru, jsou dobrým lákadlem pro hmyz. Jejich plody jsou na pohled velmi efektní. Visí po jednom až sedmi kusech na dlouhých stopkách. Dozrávají v říjnu, ale ještě i po seschnutí vydrží na keřích velmi dlouho. Na podzim se listí klokočů zbarvuje do výrazné žluté barvy. Keře jsou mrazuvzdorné, a tak nepotřebují na zimu žádnou ochranu.

Staphylea pinnata

Pokud vysadíme na své zahradě Staphylea pinnata čili klokoč zpeřený, bude nám vděčný za polostín a vlhčí půdu s dostatkem humusu. K výsadbám do našich zahrad je také vhodný klokoč kavkazský Staphylea colchica, který dorůstá až do výšky 4 m. Má velké silně vonící květy. Jejich vůně připomíná svěží vůni okurek. Tento druh snáší i sušší půdy než klokoč zpeřený.

Na některých přirozených lokalitách v ČR se klokoč udržuje samovolnými výsevy. V naší republice získala mnohá města jména právě podle něj a jeho výskytu například: Klokočná u Říčan, Klokočí u Semil a Klokoč u Litoměřic.

Jestliže se budete věnovat pěstování této, v dnešní době již vzácné rostlině, jistě přispějete k obnovení velmi hezké tradice našich předků.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Alena

Paní Aleno Fuszteiová písněte mi na tento e-mail: alnet@seznam.cz, a já vám pošlu odkaz na paní co klokoč prodává a je od ČB, takže by jste si pro něho mohla snadno dojet.

Žiji v Č.Budějovicích, často také jezdím do Plzně, KLOKOČ bych si moc ráda koupila, ale u nás k dostání není. Kde bych ji mohla zakoupit v těchto dvou městech nebo poblíž ? Děkuji za odp. F.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.