e-zahradnik.cz

Co dělat v únoru na zahradě

Únor je vhodnou dobou pro předpěstování sadby pro rychlení. Vyséváme salát, květák, kedlubny, koncem měsíce také papriky, lilky a rajčata a okurky, které budeme posléze pěstovat ve sklenících či fóliovnících.

Sazenice rajčat

Pečlivě kontrolujeme stav nových výsadeb a v bezmrazém období zaléváme. Pokud jsou rostliny nadzvednuté mrazem, opatrně je zatlačíme a přišlápneme.

Kontrolujeme úvazky proti nežádoucímu tření a odírání.

U azalek a rododendronů uděláme jednoduché stínění, aby je nepoškodilo případné ostré zimní slunce. Podle potřeby chráníme před silnými paprsky i kmeny vzácných jehličnanů a především mladé výsadby stálezelených rostlin. Je-li dostatek sněhu, postačí, pokud ho k rostlinám přihrneme.  

Poprvé můžeme konce měsíce sestříhnout živý plot.

V teplejších dnech začneme s řezem okrasných dřevin. Odstraníme všechny nežádoucí, poškozené nebo namrzlé části. Radikálně seřízneme letní keře. Zmlazovací řez jarních dřevin necháme raději až na dobu po odkvětu.

Řez stromů

Likvidujeme zbytky listí. Podle potřeby uklízíme na zahradě.

Primulkám dodáváme společně s komplexní výživou potřebné množství železa, aby nežloutly listy.

V předjarním období musíme přihnojit ovocné stromky. Je třeba si ale uvědomit, jestli jsme tak neučinili již na podzim. Přehnojení by jim nesvědčilo a navíc dvojnásobná dávka kompostu neznamená dvojnásobnou úrodu. Kompost je výborné hnojivo, ale přebytek dusíku v něm by mohl uškodit zvláště mladým stromkům.

Dbáme na dostatek světla, tepla a odpovídající výživu rostlin namnožených z podzimních řízků. Vybrané záhony překryjeme tmavou fólií, aby se v nich prohřála zemina.

Připravujeme k využití fóliovníky.

Krmení zpěvného ptactva bývá v předjaří již zbytečné. Pokračujeme v něm pouze tehdy, pokud je půda hluboce zmrzlá a pokrytá sněhem. Jakmile rozmrzne a sníh se začne ztrácet, s přikrmováním postupně přestaneme. Při stálém přístupu by ptáci tzv. zlenivěli, ale hlavně by pod dojmem příznivých podmínek začali velmi brzy hnízdit. Některé druhy jako například sýkorky mohou svá mláďata krmit ale jen živočišnou stravou, jako jsou housenky a hmyz. Ty se však objeví až v pokročilejším a teplejším jaru. Mláďata tedy uhynou, i když je pro dospělé ptáky potravy dost.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.