e-zahradnik.cz

Co dělat v lednu na zahradě

Jestliže nás obdařila letošní zima velkou zásobou sněhu, můžeme ho odhazovat z cestiček a chodníků rovnou pod koruny ovocných stromů, poslouží jim jako zdroj vláhy.

Na zahradě touto dobou moc práce není, a tak si zahradu obejdeme, zkontrolujeme úvazky, aby nedošlo k nežádoucímu tření a odírání.

Co dělat v lednu na zahradě

Kontrolujeme založené rostliny, které jsme nestačili včas vysadit.

Pravidelně prohlížíme uložené hlízy a cibule.

Zkontrolujeme kryty proti mrazu. Pokud je některé dny tepleji, zajistíme pod kryty proudění vzduchu, abychom zamezili nežádoucímu rozvoji plísní. Stejně tak v teplých dnech můžeme odebírat rouby ze zdravých stromů a zakládáme je do chladného sklepa. Můžeme je také vložit do mikrotenového sáčku a umístit do lednice. Musíme je však pravidelně vlhčit, jinak by vyschly.

Jistě již víte, že stálezelené rostliny potřebují vodu i v zimě. Přiznejme si, nezapomněli jsme na ně se zálivkou? Nezáleží na tom, zda jsou to rostliny na balkoně, terase či záhonu. Ve dnech, kdy nemrzne, bychom je měli zalít. Pokud však v následujících dnech hrozí výrazné snížení teplot pod bod mrazu, se zálivkou raději počkáme.

V lednu je ideální čas pro výsev begonií, hlíznatých i záhonových. Výsevní misky umístíme na světlé místo a výsev nezasypáváme. Semenáčky vzchází při teplotě 20-22°C. Jakmile vyklíčí, je vhodné snížit teplotu na 18°C, aby se semenáčky příliš nevytahovaly.

Pokud máte v oblibě pěstování rostlin k sušení a vaší oblíbenkyní se stala Craspedia globosa, vězte, že nyní je ideální čas ji vyset. Rostlina vyniká symetricky kulovitým žlutým květem na bezlistém květním stonku. Po vzejití je ideální přepichovat ji rovnou do multiplat nebo menších květináčků, aby se nepoškozoval kořenový systém.

Většina dřevin, především těch s velkými semeny s tlustým osemením, podobně jako byliny, potřebují ke klíčení chladovou stratifikaci. Pokud výsevy nestihneme již během podzimu a ještě během zimy nakoupíme další semena, můžeme je připravit obdobně jako semena bylin a stratifikovat je v lednici. Očištěná semena namočíme na jeden den do odstáté vody o pokojové teplotě. Poté je smícháme s čistým pískem a uložíme je v igelitovém sáčku do chladničky. Pokud takto vyséváte více druhů, je dobré, označit si jednotlivé sáčky jmenovkami.

V poslední dekádě ledna sejeme do kvalitního výsevního substrátu celer. Po vyklíčení potřebuje teploty přes 25°C, lépe až k 30°C. Po vyklíčení udržujeme teplotu kolem 20°C. Pokud by pěstební teplota klesla pod 12°C, sazenice by vybíhaly do květu. Pro výsev používáme pouze mořené osivo.

V zimě nezapomínáme na užitečné ptactvo. Přikrmujeme jej a tím se mu odvděčíme za funkci regulátoru hmyzích škůdců.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.