e-zahradnik.cz

Příroda léčí a pomáhá

Někteří z nás, pokud onemocní, spoléhají na přírodní sílu bylin a jejich schopnosti pomáhat a léčit. A je to tak správné. Vždyť tyto schopnosti rostlin jsou takto využívány odpradávna našimi předky. Povíme si o tom, jak nám mohou pomoci bylinky, které jsou v našich podmínkách k dispozici ze sklizně anebo jsou běžně k sehnání.

Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská
 
 
Možná vás překvapí, že na kašel a nachlazení vám může zabrat i zelenina z vaší zahrádky. Vykašlávání vám usnadní šťáva z mrkve anebo tuřínu. Ten nejdříve nakrájejte a posypte cukrem a pak dejte odležet. Takto z něj získáte hodně šťávy. Stejně můžete naložit i s černou ředkví. Pokud vymačkáte šťávu z uvařeného pórku přes plenku, řidší pláténko nebo přes gázu, získáte takto hojivou šťávu, kterou můžete pít oslazenou medem. Myslím, že jste již slyšeli o zázračných účincích cibulové a česnekové šťávy. Tu získáte tak, že syrovou cibuli nakrájíte na kolečka, pokapete medem nebo zasypete cukrem a necháte odstát přes noc. Šťávu kterou získáte, užívejte denně po lžičkách, každé 2 hodiny. Užívat můžete také šťávu ze zelných listů. Ty lze pouhým přejetím listů válečkem na nudle nadrtit a udělat si z nich zábal hrudníku.

Lípa srdčitá
Lípa srdčitá

Pro ty, kteří nedokážou neustále něco pít nebo užívat, jsou vhodné právě zábaly a obklady hrudníku. Také inhalace je velmi prospěšná, uvolní totiž nos a dutiny. Při obkladech hrudníku má výborný účinek i opečená cibule. Pozor, nikdy však na holou kůži nepřikládejte česnek, mohl by ji podráždit. Zvláště, když obklad hrudníku má být překrytý teplou vrstvou a ponechán na těle ideálně přes noc.

Divizna velkokvětá
Divizna velkokvětá
 
 
 
 
 
Inhalovat můžete například páru z vody, do které jste předtím vhodili hrst borovicového jehličí. Studený obklad na ruce a nohy zase zmírní horečku. Dalším vhodným způsobem jak prohřát nohy, je dopřát si koupel nohou s kousky na plátky nakrájeného zázvoru. Místo zázvoru lze použít i lístky máty.

A pro ty, kteří vědí, že dostatek tekutin je při nachlazení opravdu nutný, je tu pár tipů na přípravu léčivých čajů:

- čaj při bolestech v krku: šalvěj se lžičkou jablečného octa
- čaj na snížení horečky: lipový květ, meduňka, bezový květ, řebříček nebo máta peprná
- čaj proti kašli: tymián, divizna nebo yzop
- čaj při nachlazení: tymián nebo dobromysl

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.