e-zahradnik.cz

Podzimní kouzlo listopadek

Podzimní náladě, pro kterou jsou typické, odpovídá jejich český název - listopadky. U nás sice tradice pěstování listopadek není dlouhá, ale v Asii čítá tisíciletí. Šlechtění chryzantém se s oblibou věnovali i angličtí a francouzští zahradníci v 19. a 20. Století. Podle japonských tradic tato nádherná květina symbolizuje dlouhý život, slunce a štěstí. Název Chryzanthemum pochází z řečtiny a znamená volně přeloženo zlatožlutou květinu. Možná, že trochu na škodu těchto nádherných a trvanlivých květin jsou u nás považovány poměrně často za květiny dušičkové. Mají však v záloze tolik trumfů v podobě nejrůznějších druhů, že jsou s úspěchem poměrně často využívány i do svatebních kytic. Po růžích jsou listopadky u nás druhými nejprodávanějšími květinami.

Chryzantémy
Chryzantémy
 
 
U chryzantém je velmi zajímavé, že obsahují ve svých pletivech pyretrin v takovém množství, že se jím rostlina dokáže sama bránit před mnoha škůdci. Pyrethin totiž působí jako přírodní insekticid.

Až si domů přinesete nádhernou kytici chryzantém, odstraňte z ní spodní listy. Ve vodě by zahnívaly, což je doprovázeno nepříjemným zápachem. Kromě toho by se ucpaly stvoly chryzantém, a ty by předčasně uvadly. Pokud chcete u květů ve váze prodloužit trvanlivost, ponořte konce stonků do horké vody o teplotě 80 – 90°C, a to na dobu jedné minuty. Pokud máte dostatek místa v bytě, rozhodně nestavte kytici do blízkosti zrajícího ovoce, ani na přímé slunce. Déle vám tak vydrží.

Pokud pěstujete listopadky před svým domem v nádobách, mějte na paměti, že by je mohl poškodit mráz. Proti případu poškození při nočních mrazících doporučujeme přikrýt rostliny netkanou textilií. Kromě toho je dobré listopadky v nádobách přesunout na chráněné místo, buďto na krytou terasu nebo do zastřešeného vchodu domu. Nádobové chryzantémy potřebují pravidelnou zálivku. Jejich kořenový bal by nikdy neměl vyschnout. Odborníci doporučují jejich hnojení jednou týdně.
 

Srdce z chryzantém

Bohatě kvetoucí rostliny vyniknou dobře i v závěsných nádobách, zvláště pokud je zavěsíme do výše očí. Stejně tak velmi zajímavě působí vypichované dekorace z nich. Vyniknou zkrátka snad v každém aranžmá. Škála jejich barev je velmi široká: od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou až k okrové. Dnes se běžně pěstují i zeleně kvetoucí odrůdy. Jediná barva, kterou na přírodních chryzantémách neuvidíte, je modrá. Odrůdy existují plné i jednoduché.

Chryzantémy jsou světlomilné a krátkodenní rostliny. Většina pěstovaných kultivarů začíná kvést při délce dne kratší než 14 hodin. Při delším dni sice rostou, ale na květ nenasazují. Zvláštní a velmi působivý pohled na tyto květiny se nám naskytne, pokud po chladné a vlhké noci pokryje listy, stonky i květy jinovatka. Tenká vrstva jinovatky květy nepoškodí. Po prvních tuhých mrazech se však květy zbarví dohněda.

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.