e-zahradnik.cz

Brambořík perský – kouzelná vánoční dekorace

Květy bramboříku
Květy bramboříku
Existuje řada pokojovek, které se probudí k životu právě v období, kdy většina ostatních květin má období klidu. Jedná se hlavně o bramboříky, azalky, vánoční kaktusy a vánoční hvězdy.

Všechny tyto rostliny vyžadují určité podmínky pro svůj zdárný růst, kvetení a celkovou dobrou kondici. Rostliny tedy nekupujeme pokud možno ne za mrazivého počasí. Nakoupené rostliny si necháme důkladně zabalit, a to i do několika vrstev papíru. Všechny květiny prodávané v zimním období jsou zvyklé na vlhké skleníkové klima. Doma rostliny nejprve aklimatizujeme a necháme je po příchodu v chladnější místnosti, aby neprodělaly tepelný šok. Zde přivyknou změně klimatu. Takto uchované rostliny můžeme později přemístit na jejich stálé stanoviště v bytě.

Brambořík perský
Brambořík perský
 
 
Brambořík se pěstuje většinou jako sezónní dárková květina. Hezká zimní zákoutí vytváří červeně a růžově kvetoucí bramboříky. Jejich celkový dojem podtrhnou vhodně zvolené květináče. V květinářstvích lze běžně pořídit až tři jejich velikosti: mini, midi a maxi. Každý si přijde na své, záleží jen, kolik máme místa.

Původ jeho jména je ukryt pod zemí. Název brambořík získal na základě silné hnědé hlízy, ze kterých vyrůstá. Tyto hlízy se v průběhu let zvětšují. Na jedné rostlině se může vyskytovat až 30 květů. Jejich zbarvení je od bílé barvy přes růžovou, lososovou až po červenou nebo purpurovou. Květy mohou být pruhované, se zvlněnými okraji, nebo dokonce dvoubarevné. Některé odrůdy dokonce i sladce voní. Jiné odrůdy zase upoutají zajímavou kresbou na listech. Některé jsou mramorované, případně stříbřitě nebo světle zeleně lemované.

Bramboříky neupoutají pozornost pouze jako pokojová květina rostoucí v květináčích. Jeho krásné a zajímavě tvarované květy lze použít i jako řezané do květinových dekorací. Třeba na výrobu věnce. Květy propleteme s břečťanovými listy a položíme na plochý ozdobný talíř a nebo misku v kontrastní barvě. Velmi zajímavě a netradičně působí například sněhobílé řezané květy bramboříku umístěné do dvou až tří stejných průhledných váziček vedle sebe. Mezi květy pak vložte kus kůry. Krása této jednoduché dekorace vás jistě nadchne!

Bramboříkům prospívá chladné, polostinné místo s teplotou v rozmezí 13°C až 18°C. Pokud rostlině žloutnou a opadávají listy, je to signál toho, že rostlina je na příliš teplém místě. Brambořík nám bude vděčný za spodní zálivku. Nikdy však nenecháváme v podmisce stát vodu. Přebytečnou vždy vylijeme. Nikdy nelijte vodu přímo na hlízu, to by zcela jistě způsobilo její hnilobu.

Brambořík - dekorace
Brambořík - dekorace| © Karol Zielinski / Pixmac
Pokud má rostlina poupata a květy, přidáme do zálivkové vody jednou za čtrnáct dní tekuté hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Zvadlé květy pravidelně odstraňujeme, a to i se stopkou tak, že je od hlízy odkroutíme.

Bramboříky mohou vydržet při dobré péči i několik let, ačkoli jsou považovány za rostliny krátkodobé. K tomu ale potřebují, Aby jejich hlízy počátkem jara zaschly. V klidu pak přečkají letní období. Po uvadnutí a odumření listů rostlinu vyndáme z půdy a necháme ji někde v chladných prostorách zaschnout. V polovině léta, kdy začíná jejich růstové období, je umístíme do květináče o stejné velikosti jako byl ten předešlý. Do půdy bychom, měli vkládat rostliny ještě nerašící, a to tak, že je zakryjeme zeminou zhruba do poloviny.

A teď už stačí jen si vybrat právě ten brambořík, který bude lahodit našemu oku nejvíc.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.