e-zahradnik.cz

Vánoční hvězda - poinsettia

Jinak též poinsettie nebo latinsky Euphorbia pulcherrima zvaná ve své mexické vlasti „Flores de Noche Buena“, kterou do Evropy dovezl roku 1799 francouzský diplomat Joel Poinsett.

Květinou, která o vánocích zažívá doslova oslnivou kariéru, je vánoční hvězda - poinsettie, rostlina z rodiny pryšců. V mnoha rodinách se již stala nenahraditelnou součástí vánoční květinové dekorace. Bude to nejspíš tím, že její sytě červené listy skvěle ladí s tmavou zelení jehličí. O vánocích nám velmi snadno dokáže vykouzlit půvabné zákoutí. Nejjednodušší využití mají hrnkové vánoční hvězdy, stačí je postavit na správné místo a doplnit dekoracemi anebo zakomponovat mezi ostatní pokojové rostliny.

Vánoční hvězda - poinsettia
Vánoční hvězda - poinsettia
 
 
Ve skutečnosti nejsou ozdobou této rostliny květy, ty jsou nepatrné, ale okázalé barevné listeny. Pro všechny typy vánočních hvězd je naprosto typická citlivost na přemokření. Taktéž nemají rády studenou zálivku. Voda určená k zálivce poinsettie by měla mít pokojovou teplotu a hlavně nesmí zůstat v podmisce. Postačí tedy pouze střídmé a opatrné zalévání.

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. První rostliny začínají rozkvétat již v říjnu a poslední nám dělají radost ještě na jaře. Šťáva z této rostliny má mléčnou bílou barvu a je jedovatá. Po manipulaci s rostlinou je vhodné si umýt ruce.

Vánoční hvězda - poinsettia - dekorace
Vánoční hvězda - poinsettia - dekorace

Nejrozšířenější červená varianta už patří ke klasice, ale hojně se již využívají i rostliny s jinak barevnými vrcholovými listeny, například odrůda bordó, růžová oranžová, citrónově žlutá, krémová a další. Komu by ani tato velká škála barev nestačila, může si dnes sehnat dokonce již i dvoubarevnou variantu. Koupíte-li si pěkně vzrostlou vánoční hvězdu a chcete-li, aby se jí u vás dobře dařilo, vyberte jí takové místo, kde k ní bude proudit dostatek denního světla.

Vánoční hvězda však může zdobit náš interiér nejen v hrnkové podobě, ale i jako řezaná květina například v moderní jednoduché váze. Efekt můžeme zdůraznit například tím, že vedle sebe postavíme až tři takovéto květiny ve stejných vázách. Díky svým šikovným rukám můžete překvapit avantgardní kompozicí anebo naopak uklidnit vysloveně vánoční klasikou. Jindy zase poinsettie dokáže v dokonalé harmonii s ostatními doplňky zdobit jako dokonalá miniatura třeba Váš sváteční stůl.

Vánoční hvězda - poinsettia - dekorace
Vánoční hvězda - poinsettia - dekorace
 
 
Velmi zajímavého efektu dosáhnete například, pokud květináče s rostlinami obložíte kůrou nebo mechem a doplníte různými druhy šišek. Několik červených jablíček pak dotvoří tu správnou vánoční atmosféru. Tím vytvoříte dekoraci ve venkovském stylu. Můžete se však rozhodnout například pro styl asijský, romantický, vánoční, etno styl.

Bohatá barevná škála, minimální nároky na péči, široká paleta aranžmá a trvanlivost, to jsou přednosti vánoční hvězdy, které svědčí jednoznačně pro to, abyste ji i pro letošní rok zvolili květinou Vašich vánoc.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.