e-zahradnik.cz

Pěstujeme bez černý

Po přečtení nadpisu se možná leckdo usměje, protože zná planou formu tohoto ovoce jako plevel v okolí svého domu, na rumištích a podobně. Roste prostě všude, kam ptáci zanesou bobulku se semínkem.

Černý bez - květ
Černý bez - květ | © Dabjola / Pixmac
 
 
Já se chci zmínit o tom, že v některých zemích Evropy jako například v Dánsku, Rakousku a ve Švýcarsku patří tohle ovoce k tržně pěstovaným druhům. U nás bezu černému vyhovují všechny půdy, jen na suchém stanovišti má malé květenství a plody. Je rostlinou samosprašnou a mrazuvzdornou. Chorobami netrpí, ale bývá velmi často napadán mšicemi.

Černý bez - plody
Černý bez - plody | © Pixmac
 
 
Sbírají se květenství pro sušení na čaj, který používáme při horečnatém onemocnění dýchacích cest a nemocech z nachlazení. Květenství je vhodné kombinovat s lipovým květem. Čerstvá květenství bezu se nakládají pro vyluhování čímž vzniká velice chutný a osvěžující nápoj. Plody obsahují organické kyseliny, cukr, draslík barvivo, vitamíny A, C a silice. Šťáva z plodů má prokazatelné účinky na zmírnění bolesti u zánětů nervů, například ischias, bolest páteře a podobně. Dále se užívá k tišení křečí trávícího traktu a při nadýmání. Oblíbená je také do smíšených marmelád, na sirupy a také na výrobu domácího vína.

Z ušlechtilých odrůd se u nás občas pěstují slovenská Sambo a rakouské Haschberg a Donau.

Josef Zavřel


Diskuze k článku:

dobry den je mozno poslat na dobirku a v jakem rocnim obdobi kolik stoji dekuji

Dobrý den prosím o informaci, zda lze objednat odrůdy černého bezu Haschberg ?
Prosím o adresu. Děkuji a přeji pějný den. Miloslava Strnadová

jak mnozit bez cerny dekuji


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.