e-zahradnik.cz

Ukládáme rostliny na zimu

V posledních letech je sortiment balkonových a přenosných rostlin velmi široký. Pěstují se nové odrůdy, vyvíjejí se pro ně nové substráty a vznikají opravdu široké možnosti jejich vzájemných kombinací. Většina těchto rostlin je však kvůli svému původu zvyklá na teplo a slunce, a tak nejsou místní podmínky příznivé, pro jejich zimní pobyt venku.

V létě jim dokážeme snadno dopřát ty pravé podmínky pro jejich růst a bohatou násadu květů, v zimě je však musíme chránit před mrazem, stejně jako jejich příbytky – nejrůznější okrasné nádoby, truhlíky, květináče a mísy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Nejčastěji se v truhlících na oknech pěstují PŘEVISLÉ PELARGONIE. Pro přezimování jsou pro ně nejvhodnější teploty kolem 3 – 12°C, v přiměřeně vlhkých, ale vzdušných prostorách. Na rozmnožování použijeme jejich řízky vzniklé zakracováním rostlin.

OLEANDRU se nejlépe zavděčíme chladnou světlou místností o téže teplotě jako u pelargonií. Pokud bychom jej umístili na celou zimu do teplé místnosti, na jaře nám nevykvete. Kvetení můžeme podpořit tím, že ho alespoň na jednu noc vystavíme mírnému mrazíku. Na zimu jej neseřezáváme.

Pokud jsme v létě pěstovali LANTANU, méně obvyklou rostlinu v našich zeměpisných šířkách, nebudeme váhat s jejím přezimováním. Vůbec to není těžké. Potřebuje jen místo chráněné před mrazem. Na jaře ji přesadíme a seřízneme. Řízky můžeme použít k rozmnožování.

NETÝKAVKA může dobře přezimovat i v blízkosti okna dokonce v teplé místnosti. Ztratí sice své olistění, do jara zůstane holá. To ji pak seřízneme a opět obrazí.

V zimní zahradě, v nevytápěné místnosti, ve sklepě či na schodišti může přezimovat FUCHSIE. Potřebuje teplotu v rozmezí 5 – 10°C. Snese dokonce i teplotu pouze kolem 0°C. Taktéž ji před přezimováním neseřezáváme.

Často se u nás pěstují na balkonech v okrasných nádobách DURMANY. Nejlépe je, pokud můžeme durman nechat přezimovat v místnosti bez světla. Zaléváme je pouze v takovém množství, aby nezaschly. V průběhu zimy rostlina ztratí všechny listy, ale na jaře s velkou rychlostí opět vyraší. Řezem na jaře její kvetení oddálíme.

Velmi oblíbenými rostlinami pěstovanými v nádobách jsou BEGONIE HLÍZNATÉ. V průběhu podzimu vyjmeme ze zeminy hlízy i s rostlinami. Nad hlízou ostřihneme zelené části a hlízy necháme oschnout. Očištěné je pak uložíme do suché rašeliny, kterou umístíme v chladné místnosti chráněné před mrazem.

GRANÁTOVNÍK nemá v průběhu zimy nároky na světlo a může být uchován v úplné tmě. Kontrolujeme však, aby nevyschl anebo naopak, při zálivce jej zbytečně nepřemokřujeme. Jakmile z něj opadají listy, přeneseme ho do místnosti s teplotou 0 – 8°C. Chlad stimuluje rostlinu k opadání listů, což je pro ni nezbytné.

Poslední dobou zaznamenáváme úspěšné pokusy o přezimování VERBENY. Tu před zimováním zkrátíme na délku do 10 cm. Snadno přežije do jara při teplotě 5 – 10°C a redukované zálivce.

Než se pustíme do přezimování rostlin, odstraníme z nich suché a jinak poškozené listy. S přihnojováním přestaneme již v září. Během zimy je pak pravidelně prohlížíme, zda nejsou napadeny chorobami nebo škůdci.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.