e-zahradnik.cz

Bonsai tajemství zbavená

Stále více lidí se u nás pokouší pěstovat bonsaje. Také mně se toto staré asijské umění zalíbilo a i když se žádném případě nepokládám za odborníka, rozhodl jsem se vám napsat alespoň pár drobných postřehů. A profesionálové nechť mi jako začátečníkovi odpustí případné nepřesnosti a zjednodušení. Pokud mne na ně upozorníte e-mailem nebo zde v diskuzi, rád je do textu doplním.

Bonsaje v tradiční čínské zahradě v Suzhou, provincie Jiangsu, Čína | Mikhail Nekrasov
Bonsaje v tradiční čínské zahradě v Suzhou, provincie Jiangsu, Čína
| © Mikhail Nekrasov / Pixmac

Historie bonsají

První zmínky o bonsajích pocházejí ze starověké Číny, kde se tomuto umění říká „penjing“. Některé prameny uvádí, že i sem mohlo být přivezeno. Pravděpodobně nejstarší vyobrazení miniaturních stromů v nádobách pocházejí z dinastie Sunsg (960 – 1279). Zpočátku se pěstovaly jen na císařském dvoře nebo v klášterech a jejich styly byly složité. Na začátku 8. století měla Čína poměrně velký vliv na Japonsko, které přejímalo vyspělou čínskou vzdělanost. Japonci umění dále zdokonalovali a v 19. století se objevuje i Evropě zhruba v podobě, jakou známe dnes. Zájem o bonsajistiku u nás začínal vzrůstat v 70. letech a to především díky dnes již neexistujícímu Bonsai klubu Praha. Nicméně masivnějšího rozšíření se miniaturní stromky dočkaly až po „sametové revoluci“ v roce 1989.

Přístup k pěstování bonsají je Evropě trochu jiný. Zatímco zde představuje většinou krásného celoživotního koníčka, v asijských zemích představuje určitý styl života, filosofii, někdy i postavení ve společnosti.

Čína i Japonsko předaly světu toto umění, nadále si však staří mistři největší tajemství střeží a předávají jen z generace na generaci. Importované rostliny, přestože velmi krásné, staré a cenné obvykle nejsou té nejvyšší kvality. Ty se z Japonska dostanou opravdu jen výjimečně.

Japonský javor, acer palmatum, 90 cm, cca 100 let | Walter Pall
Japonský javor, acer palmatum, 90 cm, cca 100 let | © Walter Pall / Pixmac

Co je to tedy vlastně bonsai?

Slovo bonsai pochází z japonštiny, přičemž bon znamená miska a sai je strom. Přesně definovat, co je to bonsai, je obtížné. V podstatě je to rostlina vysokého věku, pěstovaná v mělké misce a tvarovaná bonsajistickými technikami tak, aby vypadala jako malý, avšak starý strom či keř a spolu s nádobou tvořila harmonický celek. Jako bonsai můžeme pěstovat téměř jakoukoliv rostlinu, samozřejmě některou lépe a některou hůře. Lze je pěstovat ze sukulentů, dokonce i z bylin, ale hlavním materiálem pro pěstování bonsají jsou dřeviny.

Bonsai tedy není žádným rostlinným druhem, je to jen styl pěstování a tvarování v podstatě kterékoliv rostliny. Pokud si tedy kupujete bonsai, zjistěte si již v obchodě přesný rodový i druhový název rostliny. Vězte, že na dotaz „Jak se mám starat o zakoupenou bonsai?“ vám nikdo nemůže seriózně odpovědět. Je to stejné, jako když si koupíte kytku s popiskem „mix pokojových rostlin“. Nikoho jistě nenapadne ptát se „Jak se starat o pokojovou kytku?“. I když na druhou otázku by odpověď mohla být daleko přesnější, neboť bonsaje nejsou pouze rostliny pěstované doma, ale i venku.

Co se týká stáří, někde se uvádí, že bonsai by měla být stará více jak 40 – 50 let. Můj pohled je takový, že se mi líbí, mám z nich radost a s hrdostí budu označovat bonsajemi i stromky daleko mladší, i když kvality stromů starých japonských mistrů nikdy nedosáhnou. Já ale pěstuji bonsaje pro své potěšení a vím, že i pěti, či desetiletý stromek lze při dobré péči dostat do kvalitní podoby. Ale na staré bonsaje budu dál nahlížet s obdivem a mít je jako zdroj své inspirace.

Rozdělení bonsají

Bonsaje můžeme dělit podle mnoha různých kritérií. Podle velikosti, stylů, olistění, kvality, nebo způsobu získání stromu. Pro zdárné pěstování je ale asi nejdůležitějším kritériem odkud rostlina pochází a tedy to, kde ji budeme pěstovat. Nejzásadnější rozdíl je ve způsobu zimování.

Rozdělení bonsají podle místa pěstování

  • pokojové bonsaje musíme ještě rozdělit na teplomilné a chladnomilné. Obecně můžeme pokojové bonsaje pěstovat celoročně doma, v létě je možné, dokonce i prospěšné, je po předchozím postupném navyknutí letnit venku. Zimovat však musíme tyto rostliny v interiéru.

    Chladnomilné rostliny, obvykle pocházející ze subtropů a oblasti Středozemního moře, většinou vyžadují zimní snížení teploty na cca 5 - 10C°, za současného přístupu světla. Do této skupiny patří například Marhaník granátový (granátové jablko) či Myrta obecná.

    Teplomilným rostlinám, jejichž domovinou jsou tropické oblasti, také svědčí mírné zimní snížení teploty a chvilkový odpočinek v růstu, nicméně je můžeme s úspěchem pěstovat celoročně při pokojové teplotě. Mezi nejznámější patří jistě Fíkus, dále pak třeba Sargécie, nebo Muraja.

  • venkovní bonsaje pocházejí z našeho podnebného pásma, pěstují se celoročně venku, a také pro zdárné přezimování vyžadují běžné zimní teploty. Patří sem převážně rostliny z našich domácích dřevin jako jsou borovice, břízy, jabloně a mnoho dalších.
Každý druh má ale svá specifika při kterých prospívá nejlépe, a proto je základem vždy prostudovat podmínky pěstování ke konkrétní rostlině.

Než vezmete do rukou nůžky...

Trocha češtiny nikoho nezabije
Slovo bonsai má v 1. a 4. pádu koncovku „-i“. V pravidlech českého pravopisu sice najdeme počeštěný tvar bonsaj, ale daleko víc se používá a budeme to dělat i my, tvar odvozený z japonštiny bonsai. V ostatních pádech a odvozených slovech se koncovka mění na „-j-“. A jen pro pořádek – bonsai opravdu nikde a nikoho nebonzuje, takže na tvar bonzai, nebo bonzaj rychle zapomeneme.
Střih, řez a drátování větví patří k základním bonsajistickým technikám, bez kterých by kvalitní bonsai nebyla bonsají. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že asi každého začátečníka svědí prsty a nejraději by novou rostlinkou „pořádně ošmikal a odrátoval“. V žádném případě vás nechci strašit, jistě není dobré například nechat přerůst korunku a rostlině jen prospěje její prosvětlení a novým výhonům zakrácení, ovšem co se týká razantnějších technik, jako je třeba základní řez nebo výraznější změna směru růstu větví, mějte na paměti, že toto váš stromek nejlépe ocení ve fázi zdravého růstu a dobré kondice, nikoli v utrápeném stavu a bojující o přežití. Proto než přistoupíte k vyděšené rostlině, v jedné ruce s kleštěmi, v druhé třímající ohýbací hever a s klubkem drátu pověšeným na krku, podivným zarputilým výrazem ve tváři, zamyslete se prosím ještě jednou, jestli nadešel ten správný čas. Protože stejně jako v jiných odvětvích lidské činnosti, ani v bonsajistice nelze nic uspěchat a toto umění je především o bezmezné trpělivosti a naslouchání přírody.

Je toho ještě mnoho, co by se o bonsajích dalo napsat, ale to určitě není v možnostech jednoho článku. K něčemu se třeba vrátíme v některém dalším pokračování. Pokud si ale z tohoto textu odnesete alespoň to, že při nákupu zjistíte, co jste si vlastně pořídili, vykročili jste tím správným směrem ke zdárnému pěstování, nyní už ne tak tajemných, bonsají.

Petr Hroš

Zdroje:

[1] Šolc, K. J., Bonsai, základní škola pro pěstitele bonsají, DONA, České Budějovice, 1998, ISBN 80-86136-06-X

[2] Busch, W. M., Bonsaje: nejkrásnější styly venkovních a pokojových bonsají: pěstování, tvarování, péče, 1. vyd., REBO Productions, Čestlice, 2002, Zahrada plus, ISBN 80-7234-232-0

[3] cs.wikipedia.org

Diskuze k článku:

prosím, poraďte mi jak zalévat bonsaje, byly hodně přeschlé, ale základ se mi zdá živý. Děkuji

Dobrý den. Chci se pokusit o pěstování bonsaje z azalky, kterou mám 8 let v zahradě ve volné půdě. Jak po přesazení do misky chránit v zimním období, aby zdárně přežila do jara? DÍKY Jana

Petr

To záleží na tom jakou rostlinu chcete jako bonsai pěstovat. Ale orientačně zalévám až je substrát suchý.

dobry den jak casto zalevat bonsai?


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.