e-zahradnik.cz

Kala neboli Zantedeschia

Tato netradiční květina pochází z jižní Afriky. Bíle kvetoucí forma kaly tam běžně roste v okolí potoků a ve vysychajících bažinách. Její životní cyklus je úzce spjat s vodou. Povrchová část rostliny totiž zežloutne a uschne, když bažiny v průběhu teplého období vyschnou. Rostlina se však opět probudí k životu, jakmile přijde období dešťů.

Kala (Zantedeschia)

Kala patří mezi hlíznaté trvalky. Její květy mají tvar nálevkovitého toulce obklopující kyjovité palice. Květy kaly působí velmi dekorativně právě pro svůj neobvyklý tvar. Bíle kvetoucí kaly bývají velmi často využívány do svatebních kytic. Kaly však nemají pouze bílé květy. Vzájemným křížením totiž vznikly nejrůznější kultivary s pestrou škálou barev květů. Květy mohou být také smetanové, žluté, oranžové, růžové, ale i zelené nebo hnědé až do černa. Některé květy mají dokonce tmavé oko. I listy jsou krásné, jak tvarem, tak svým zbarvením. Některé jsou čistě zelené, jiné bíle tečkované nebo mramorované.

Pokud při výběru budete dbát na velikost hlízy a vyberete tu největší, jistě se velmi brzy dočkáte na rostlině květů. Pokud bude hlíza malá, může se stát, že na květy budete čekat i několik let. Není to chyba v pěstování, jen hlíza musí zesílit.

Je možné hlízy vysazovat přímo do volné půdy na zahradě, ale také lze rostlinu nejprve od března nechat narašit v květináči. Zeminu v nich je zapotřebí udržovat stále mírně vlhkou. Od konce dubna do poloviny května můžeme již kaly vysazovat do zahrady. Mají rády místa slunečná nebo mírný polostín. Velmi působivě vypadá jejich výsadba ve skupinách nebo v řadách, kde lépe vyniknou. Nejhezčí jsou různé kombinace jejich barev.

Kala (Zantedeschia)

Kaly vysazujeme do hloubky mezi 5 až 8 cm, podle velikosti hlíz. Zelené výhonky rostlin se objeví během měsíce. Je zapotřebí půdu rostlinám během vegetačního období stále udržovat vlhkou. Rostliny jsou nejnáročnější na spotřebu vody v období tvorby listů. Ve stejném období je třeba rostlinám zajišťovat i přihnojování. Okopávejte rostliny velmi opatrně, abyste nepoškodili jejich povrchové kořínky. Pokud kvetoucím rostlinám odstraníme některé květy, obvykle pak ještě vykvetou znovu. Kaly vydrží ve váze i na záhoně dlouho svěží.

Na začátku října je zapotřebí hlízy opatrně vyjmout z půdy a přitom je nepoškodit, jinak by hrozilo, že poškozená hlíza příští rok nevykvete. Rostlinám odstřihněte listy asi 10 cm nad hlízou. Hlízy nechejte zaschnout a podobně jako například jiřiny či mečíky je umístěte například do sklepa k přezimování.

K množení lze použít malé hlízky, které někdy na velkých hlízách narůstají. A opět je třeba počítat s tím, že bude trvat dlouhou dobu, než začnou rostliny z těchto hlízek kvést.

Kaly nejsou náchylné k chorobám a navíc je jejich pořizovací cena poměrně nízká, takže si vždy najdou své příznivce, kteří se budou věnovat jejich pěstování.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

dobry den můžete mi poslat hlizu ruzove kaly, ptala jsem se v ruznych zahradnictvi ale nemeli dekuji moje adresa ZAtloukalova Hana k Hajku 199, Dobšice 67182

dobry den můžete mi poslat hlizu ruzove kaly, ptala jsem se v ruznych zahradnictvi ale nemeli dekuji moje adresa ZAtloukalova Hana k Hajku 199, Dobšice 67182


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.