e-zahradnik.cz

Srdcovka – zahradní srdíčko

Srdcovky patřily k oblíbeným trvalkám již v zahradách našich babiček. Působí křehkým dojmem, ale na záhoně vyniknou zvláště svými nápadnými zvláštními květy.

Srdcovky patří mezi Papaveraceae – mákovité. Jejich latinské pojmenování je odvozeno z tvaru jejich květu, ze kterého jakoby vyčnívaly 2 ostruhy po stranách. Odtud „diskentron“, což znamená dvouostruhý. Jejich rod zahrnuje kolem 15 druhů původem ze Severní Ameriky, západní Asie a Himaláje. Srdcovky jsou středního až vyššího vzrůstu a mají velmi křehké kořeny. Jsou ozdobné listem, ale hlavně velmi krásnými nevšedními květy, pro jejichž tvar jsou nazývány zahradní srdíčka. Jejich plody jsou tobolky s mnoha semeny.

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) mají křehké dužnaté lodyhy. Jsou střídavě olistěné dvojitě až trojitě dělenými zeleno šedivými listy. V průběhu května se začínají na ohnutých lodyhách objevovat růžové květy podobné srdci. Vytvářejí tak řídké hrozny. Vnější plátky květů jsou růžové, dole vyčnívající vnitřní plátky mají barvu bílou. Rostlina dorůstá výšky kolem 90 cm. Množí se nejčastěji opatrným dělením trsů. Výsev semeny je poměrně komplikovaný.

Srdcovka si oblíbila místo na slunci nebo v polostínu a dostatečně vlhkou hlinitopísčitou půdu s obsahem humusu. Zavděčíme se jí ochranou před pozdními jarními mrazíky. Je dobré pamatovat na skutečnost, že koncem jara nadzemní části srdcovky usychají a proto je dobré na to myslet již při její výsadbě. Z tohoto důvodu je vhodné vysadit do blízkosti srdcovky kobercovité trvalky. Ty dokážou zakrýt mezeru po zaschnutí rostliny.

Srdcovky se stejně dobře uplatňují jako solitéry, i ve skupinové výsadbě například jarních květin anebo trvalkových skupin. Dobrými sousedy mohou být srdcovkám kamzičníky, bohyšky, čechravy nebo kopretiny či škornice.

Pro pěstování na skalkách je vhodná srdcovka drobnokvětá (Dicentra eximia) dorůstající do výšky okolo 30 cm. Existuje i kultivar ‚Alba‘ s bílými květy.

Vyšší srdcovky jsou vhodné i k řezu, takže si s nimi můžete vyzdobit interiér. Při pravidelné výměně vody ve váze vydrží opravdu dlouho.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

N

Dnes jsem zakoupil na trhu bilou v polsku za 48, - a ještě sháním červenou

JÁ JSEM SI KOUPILA BYLINKOVÉ ZAHRADĚ V ŽIRČI U DVORA KRALOVÉ NAD LABEM

Anonymní návštěvník

Koupila jsem ji na Floře v Olomouci.Cena byla od 80,- do 11o Kč.

Dobrý den, poradíte mi, kde sehnat sazeničku srdcovku bílé barvy? Viděla jsem ji v plzeňské Zoo a moc se mi líbila. Děkuji

Dobrý den, poradíte mi, kde sehnat sazeničku srdcovku bílé barvy? Děkuji


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.