e-zahradnik.cz

Pěstování bylinek v zimě

Ti, kteří si oblíbili čerstvé bylinky v průběhu léta, budou mít jistě chuť zkusit je pěstovat i přes zimu, aby si zajistili jejich stálý přísun. Je dobré, že čerstvých bylinek se opravdu nemusíme vzdávat ani v zimě. Pokud se smíříme s o něco málo menším množstvím voňavých lístků v tomto období, můžeme s pěstováním bylinek klidně pokračovat.

Je dobré dopřát našim okenním bylinkám přes léto osvěžení a také co nejvíce slunce a čerstvého vzduchu. Je nejlepší, pokud je můžeme letnit. Bylinky tak budou na zimní pěstování vhodně připravené a v dobré kondici. V zimním období jim postačí pro pěstování teplota mezi 10 – 15 °C.

Tymián (Thymus)

Teplota pro pěstování bylinek uvnitř místností je přes zimu obvykle dostačující, ale s dostatkem světla může být problém. Ideální je tedy dopřávat bylinkám maximum denního světla, které budou moci čerpat v těchto dnech nejlépe na oknech orientovaných na jih nebo východ. Bylinky se budou logicky natahovat za světlem, a tak, aby nerostly nerovnoměrně, pravidelně je otáčejte.

Majoránka (Majorana hortensis)

Přes zimu je třeba ubrat rostlinám na zálivce. Bylinky (s výjimkou máty) jsou citlivé na trvalé přemokření. V chladném prostředí jejich půda tak často jako v létě nevysychá, a tak se častěji stává, že byliny uhnijí, než aby uschly. Pomoci od přemokření mohou bylinkám dobré drenáže. Na dno květináče umístěte trochu hrubšího štěrku, nebo pískem vylehčete půdu, do které bylinky vysadíte. Nenechte stát trvale vodu ani v podmisce. Pokud tam bude ještě hodinu po zalití rostliny, vylijte ji. Zálivka by měla být pouze mírná, ale pravidelná. V průběhu zimy také bylinky nepřihnojujeme.

Šalvěj (Salvia officinalis)

Suchý vzduch v místnostech, které jsou přes zimu vytápěné, bylinkám zvyklým spíše na středomořské podnebí, nevyhovuje. K takovým patří například rozmarýn. Těmto druhům prospěje pravidelné rosení. Nejlépe vyhoví podmínce zvýšených nároků na vzdušnou vlhkost, pokud vysypete do podmisky kamínky, zalijete je vodou a na ně postavíte rostlinu. Odpařování je pak velmi účinné, pokud rostlinku postavíte nad topení. Zvýšená vlhkost bude zároveň jako prevence před napadením rostlin sviluškami.

Meduňka (melissa officinalis)

K pěstování za oknem jsou vhodné téměř všechny bylinky - tymián, majoránka, saturejka, levandule, rozmarýn, koriandr, petržel, šalvěj, meduňka. U jednoleté bazalky je potřeba počítat s tím, že do jara obvykle nevydrží, ale lze ji pěstovat i přes zimu, nějako dobu nám ještě poslouží. Existuje však i stromová bazalka (Ocimum gratissimum), vyšlechtěná speciálně jako vytrvalá bylina. Ta však dorůstá výšky mezi 1 – 2 metry, takže ji nelze pěstovat na okenním parapetu.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.