e-zahradnik.cz

Azalka – kráska pro chladné dny

Azalky (Rhododendron simsii) jsou již tradičními květinovými ozdobami našich pokojů v chladných měsících roku. Jsou doslova pastvou pro oči díky obrovskému množství kvítků něžných barev.

Azalka

Zdaleka však nejsou tak choulostivé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se sice o vyšlechtěné hybridy, ale jejich rostlinní předkové jim dali dobrý základ. Pocházejí totiž z výše položených horských oblastí východní Asie, kde je horské klima vybavilo vysokou odolností.

Jestliže si tedy zakoupíte azalku, nesmíte se dopustit zásadní chyby a postavit ji do vyhřáté místnosti. To by mělo za následek rychlé uvadnutí květů a opadání poupat. Ideální teplota v místnosti pro azalku by měla být mezi 12 a 15°C. je tedy vhodné postavit ji spíše na světlou chodbu nebo krytou terasu, zimní zahradu nebo ke schodišti. V tomto případě se výrazně zvýší šance, že azalka bude krásně nakvétat dalšími květy a poupata nebudou opadávat. Umístění azalky je nejlepší na světlém místě nikoli však na celodenním plném slunci.

Azalky mohou v bytech trpět i vysycháním. Lepší službu než vydatná zálivka jim však udělá, když je postavíte například na misku s oblázky a do ní nalijete více vody. Kořenový bal si tak sám nasaje potřebné množství vody. Pro rosení i pro zálivku používejte vodu měkkou odstátou. Azalky mají totiž v oblibě kyselou půdu, a proto jim vápenitá tvrdá voda z kohoutku škodí. Roste pouze listy, nikoli květy. Dalším tipem na to, jak zabránit vysychání azalky, je obalit její květináč mechem, to zabrání nadměrnému odpařování vody ze substrátu. Taková dekorace navíc i ještě velmi dobře vypadá. Zelený mech vytvoří příjemný kontrast ke světlým květům azalky.

Jakmile azalky odkvetou, potřebují v klidu přezimovat. Proto je přemístěte do chladnějších prostor, kde by teplota neměla být nižší než 5°C. Na jaře je pak přesaďte. Vhodnou směsí bude zemina s příměsí rašeliny a listové hrabanky. Pokud se na rostlině objeví příliš vytáhlé výhonky anebo výhonky nevhodně rostlé, je zapotřebí obnovit pěkný tvar a také hustotu keříku vhodným zástřihem.

Pokud tedy azalkám dopřejete vhodnou péči a odpovídající podmínky pro jejich růst, jistě prokážou svou přirozenou odolnost a budou vám dělat radost po mnoho sezon.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.