e-zahradnik.cz

Zahrada v prosinci

Je pravda, že prosinec je měsícem vegetačního klidu, neznamená to však, že klid má i zahrádkář. Je pravda, že většina činností, které si na prosinec naplánoval, jsou spíše plány, jak se zahradou naložit v příští sezóně. Správný zahradník a zahrádkář však nezapomíná ani na kontrolu svých pozemků a rostlin na něm, provádí pochůzky a kontroluje, zda je vše tak, jak by mělo být.

V prosinci následkem dlouhotrvající mrazů půda již obvykle promrzá i do spodních vrstev. To se děje tím více, čím je půda sušší a lehčí.

Růst kořenů vlivem nízkých teplot v půdě a jejího promrzání ustává a dřeviny tudíž žijí jen z rezerv v zásobních orgánech. Sluneční svit je v prosinci nejmenší. Činí jen 2 % z celkového ročního úhrnu. Vlivem takto zkráceného osvětlení rozkvétají některé rostliny, například čemeřice.

Zahrada v prosinci

Na zahradě pokračujeme v některých pracích z listopadu. Pravidelně kontrolujeme uložené ovoce, brambory a semena, zda je nenapadli hlodavci anebo zda se případně nekazí. Kontrolu provádíme nejlépe 1x týdně.

Pravidelně přikrmujeme ptáky suchým krmením.

Záhony, které plánujeme osít v průběhu února, musíme již nyní chránit před promrznutím. Chráníme je 30 cm přikrývkou z listí, a to nejen záhony, ale i jejich okolí.

Řežeme další rouby peckovin, drobného ovoce. Na konci měsíce prosince i jádrovin, a to z jižní strany koruny. Na rouby vybíráme dobře vyzrálé jednoleté výhony. Zakládáme je pak do chladna ve sklepě nebo přímo na zahradě, ale vždy dbáme na jejich dobré označení.

V případě, že napadne větší množství sněhu, nebo při silné námraze kontrolujeme dřeviny na zahradě. Silná vrstva sněhu by mohla způsobit jejich rozlámání. Nejnebezpečnější je mokrý sníh a námraza. Toto opatření se týká i okrasných dřevin.

Lepové pásy upevněné v říjnu vyměníme za nové a staré spálíme.

Vysévat můžeme do mělkých truhlíků například řeřichu zahradní, kterou pak umístíme na teplo a světlo například do teplého pařeniště, nebo doma za okno. Za několik dnů vzejdou rostliny, které ostříháme a můžeme je použít jako naťovou zeleninu. Výsev lze po 14 dnech zopakovat.

Řežeme zimní dřevité řízky zlatice, kustovnice, tavolníku. Můžeme řezat a píchat řízky bobkovišně. V okrasném oddělení zahrady dokončujeme úpravu růží a přihrneme je nyní tak, abychom zakryli před mrazem ta očka, která budeme na jaře chtít ponechat.

Je-li v první polovině prosince ještě bezmrazé počasí, zalijeme znovu stálezelené rostliny. Zálivka je důležitá zvláště v roce, kdy bylo malé množství srážek.

Věnovat se můžeme i sestavování osevního plánu pro příští sezónu, zjišťovat klíčivost semen a propočítávat potřebné množství osiva vzhledem k ploše osevu.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.