e-zahradnik.cz

Bylinky pro zdravé klouby

Nejen v lékárně můžeme nalézt prostředky na posílení kloubů a na úlevu při jejich bolesti. I v přírodě nebo na našich zahradách se nacházejí pomocníci pro zdravé klouby.

Z těch nejznámějších bylin, které nám mohou při těchto potížích pomoci, jsou to smetanka lékařská (Taraxacum officinale), zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), jalovec obecný (Juniperus communis), tužebník jilmový (Filipendula ulmi) a v neposlední řadě velmi dobře známá kopřiva dvoudomá (Urtica diodica).

U smetanky lékařské je všeobecně známo, že léčivou částí je v tomto případě kořen. Ve velké míře obsahuje hořčiny, flavonoidy, karotenoidy, minerály a vitamíny. Nejvyšší obsah těchto léčivých látek je v kořenech na jaře, proto se kořeny sbírají a suší nejčastěji v dubnu a květnu. Sbírejte kořeny z rostlin v místech, kde máte jistotu, že nebudou poškozené prostředím nepříznivým pro růst. Nevhodné jsou rostliny z oblastí kolem silnic a ve městech. Droga získaná z kořene se užívá jako odvar, který zlepšuje hybnost zatuhlých kloubů. Urychluje látkovou výměnu, a tak ulevuje organismu při chronických revmatických potížích. Zpomaluje také postup revmatického onemocnění. Kořeny sklízejte rycími vidlemi z měkké půdy například po dešti, jen tak je při vytahování z půdy nepřetrhnete.

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

Zlatobýl je sice spíše znám jako bylina vhodná na čištění ledvin a močových cest. Ve však také i významným podpůrným prostředkem pro léčení bolestí způsobených revmatismem. Zlatobýl najdete dnes téměř všude, ale nejlepší je sbírat jej v lese nebo na vřesovištích. Jeho oblast původu je Evropa. Pro léčebné účely se používá odstřihnutá a následně usušená vrchní část stonku s listy i květy. Následně z celíku vaříme čaj, který je nutné louhovat asi 20 minut, aby se do něj z byliny uvolnily účinné látky.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)

Tužebník jilmový lze nalézt spíše na vlhčích místech, lukách, v lužních lesích a v pobřežních křovinách. V lidovém léčitelství se používaly květy na přípravu čajů. Všechny části rostliny mají antibakteriální účinky a díky obsahu acetylsalicylové kyseliny může snižovat horečku. Užívá se jedna lžička řezané sušené natě a květu. Ten přelijeme hrnkem studené vody a necháme stát 10 hodin.

Tužebník jilmový (Filipendula ulmi)

Jalovci obecnému se lidově říká stromová lékárna. Jak již z názvu vyplývá, je v podstatě univerzální léčivkou. Vynikající je jeho účinek na prokrvení organismu. I jeho dezinfekční účinek je velmi silný. Jedná se o dvoudomou rostlinu, takže léčebný prostředek, tedy jalovčinky (malé nepravé šištice), lze nalézt pouze na starších samičích rostlinách. Při revmatických potížích se doporučuje vnitřní i zevní léčba. Zevně se uplatňují nepravé šištice v rozmačkaném stavu jako prostředek na stimulaci prokrvení a stimulaci kůže. Za poměrně účinnou vnitřní léčbu se považuje žvýkání jalovčinek. Nejdříve se dávky zvyšují, posléze postupně snižují, tento postup probíhá po několik týdnů.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.