e-zahradnik.cz

Listopad na zahradě

V tomto měsíci již teplota klesá pod bod mrazu, objevují se celodenní mlhy a později i sníh. Velké výkyvy teplot ničí zbytky vegetace. V důsledku nízkých teplot se zastavuje růst kořenů a nastupuje vegetační klid. Spotřeba vody u rostlinstva je omezena, takže srážky vytvářejí zásoby na zimu a jaro. Pokud jsou však v listopadu srážky malé, musíme dokončit prolití vodou u stálezelených rostlin, zvláště jehličin.

Listopad je obdobím nejhlubšího vegetačního klidu. Lze jej však využít k přesazování ovocných i okrasných opadavých dřevin. To souvisí s tím, že teplota půdy v hlubších vrstvách je stále výhodná pro zakořeňování. Listopad se dá také označit za měsíc posledních sklizní a důkladného úklidu zahrady.

Listopad na zahradě

Rozvážíme kompost a hnůj a přihnojujeme před rytím. Sklizené pozemky ponecháme do jara v hrubé brázdě. Budou tak lépe schopny využít zimní vláhy. Všechno listí ze zahrady shrabeme a kompostujeme s vápnem. Napadené části rostlin nekompostujeme, ty spálíme.

Příznivci slunéček nechávají na zahradě část zdravého listí nahrabaného v hromadě, aby tak vytvořili vhodný prostor pro přezimování slunéček, která nám v příští sezoně pomohou s bojem proti mšicím na zahradě. Toto listí se tedy ani na jaře nesmí spálit.

Dokončíme nebo zesílíme nastýlání a přikrývání porostů a přihrnování krčků. Dokončíme mělké obrytí stromků a keřů.

Citlivější rostliny chráníme před mrazem přenesením do chodby, do chladných místností, studených pařenišť, dočasně do fóliovníku anebo trvale do skleníku.

Pokud jsme tak dosud neučinili, vypustíme vodu z rozvodů, nádrží a sudů. Ty překlopíme, podložíme kameny a je-li to možné, vhodně je konzervujeme.

Postupně moříme semena určená k výsevu, případně části rostlin určené k výsadbě.

Listopad na zahradě

V ovocné části zahrady dokončujeme výsadbu nových stromků. U mladé výsadby přihrnujeme kompost, nebo zem ke krčkům. U volných sadeb je nutné chránit mladé stromky před okusem. Použijeme ochranný obal z plastů anebo alespoň z novin. V případě nedostatku vláhy máme poslední příležitost dřeviny ještě výrazně zalít. Tím zlepšíme jejich přezimování.

Z korun stromů odstraníme všechny poškozené plody, případná hnízdy housenek a poté důkladně uklidíme pod stromy. Všechny možné zdroje infekce je nutné bezpodmínečně spálit.

Na zeleninových záhonech může zůstat kadeřávek, růžičková kapusta a přihrnutý pór. Tyto mrazuvzdorné druhy zeleniny budeme sklízet postupně dle potřeby v průběhu zimy.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

49449459hjklů


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.