e-zahradnik.cz

Přezimujeme fuchsie

Většina fuchsií se dočká jen krátkého života. Mnoha z nás není známo, že fuchsie se na původních stanovištích dožívá mnoha let. V našich klimatických podmínkách jsou zimní teploty pro fuchsie velmi nízké. Je však škoda, tyto krásné rostliny nechat v průběhu zimy zahynout, a tak si sdělíme pár rad, jak je v jejich kráse zachovat i pro příští sezonu.

Přezimujeme fuchsie

Rostliny na přezimování postupně zvykáme. Ponecháme je co nejdéle venku, až do doby, na kterou jsou hlášeny dlouhodobější mrazíky. Jednak je v tuto dobu můžeme přenést do nevytápěného skleníku. Nebo je můžeme na noc zakrýt několika vrstvami netkané textilie. Tu podhrneme pod květináč, aby ji nesfoukl vítr.

Na začátku listopadu již však nelze otálet, dlouhodobější mrazy pod -5°C by poškodily i rostliny umístěné ve skleníku. Nyní tedy přichází doba, kdy výhony fuchsií zkrátíme asi o jednu třetinu. Ušetříme tím jednak místo při uskladnění, ale především zabráníme možnému šíření chorob šířících se z uschlých nebo namrzlých částí rostlin. Vhodné je taktéž udělat ještě dva postřiky proti plísni šedé a případně i proti škůdcům.

Půdu udržujeme mírně vlhkou, aby rostliny nepřeschly. Ideální je rostliny i s květináči zapustit do truhlíků nebo bedniček a prostor kolem prosypat rašelinou. Pak už jen kontrolujeme přirozenou vlhkost, která se v takovém prostředí dobře udržuje.

Stanoviště pro přezimování fuchsií by nemělo být tmavé. Teplota se má pohybovat mezi 5 – 8°C.

Ideální je temperovaný skleník, ve kterém rostliny ani někdy neztrácejí listy. Při slunečných dnech skleník větráme. Nevytápěné verandy, zimní zahrady a světlé chodby jsou také často využívaná místa pro přezimování. Zde je však třeba chránit rostliny před možným průvanem a také na nízké teploty těsně u skla.

Tmavé a chladné sklepy a garáže jistě nejsou vhodným místem pro přezimování fuchsií, ale přesto zde rostlinám bude lépe než na oknech přetopeného pokoje.

Může se zdát, že zimní péče o fuchsie je poněkud náročnější, avšak každý, kdo se již jednou do jejich pěstování pustil, má ještě v živé paměti letní krásu těchto neobvyklých rostlin. Proto rád obětuje nějaký ten čas na jejich zazimování. Rostliny se mu pak příštím rokem odmění bohatou násadou krásných netradičních květů.
 

Zuzana Bohdalová


 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.